Ottoman official discourse and its reflections during the Crimean War
Kırım Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun resmi söylemi ve yansımaları
  1. Tez No: 271094
  2. Yazar: FATMA ÖZYİĞİT COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DERİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kırım Savaşı Osmanlı İmparatorluğu'nda birçok açıdan bir dönüm noktası sayılabilecek özelliklere sahiptir. Bu savaşta Avrupa'nın büyük güçleri Osmanlı ile birlikte hareket etmişler ve savaş sonunda imzalanan Paris Barış Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu dönemin Avrupa Birliği'ne (Concert of Europe) dahil edilmiştir. Bu durumun Osmanlı'nın resmi söyleminin oluşmasında ve savaş süresince yürütülen propaganda üzerinde etkileri olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu Avrupa'nın da desteğini arkasına alarak düşmanı Rusya'yı tasvir ederken Rusların saldırgan tavırlarını ön plana çıkartmış kendisinin ne kadar barışçıl bir tavır sergilediğini de Avrupalı devletlerin gözünde ispatlamaya çalışmıştır. Bu durum on dokuzuncu yüzyılın uluslararası hukuk kavramıyla da oldukça ilgilidir. Uluslararası hukuk önünde kendisini ispatlamaya çalışan Osmanlı İmparatorluğu Rusya'nın haksız saldırganlığını her fırsatta ön plana çıkarmıştır.Kırım Savaşı Ruslar için Ortodoksluğun zirve noktasına ulaştığı bir savaş olarak yorumlanabilir. Ruslar gerek resmi söylemlerinde ve gerek popüler kültürlerinde Ortodoksluğu kullanmışlar ve bu savaşı da Ortodoksluğun İslamiyet üzerindeki zaferi olarak aktarmışlardır. Bir İslam imparatorluğu olan Osmanlı ise müttefiklerinin ve kendi tebaasının önemli bir kısmının gayr-i Müslim olmasından dolayı İslami unsurları oldukça dikkatli bir şekilde kullanmıştır. Bu durum da Osmanlı'nın resmi söyleminde etkili olurken devlet ve halk arasında çeşitli ilişkilerin yol açılmasına neden olmuştur. Böylece yavaş da olsa Osmanlı'da popüler bir kültürün il izleri ortaya çıkmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
From a number of aspects the Crimean War was a turning point for the Ottoman Empire. During this war the greatest powers in Europe went into action with the Ottomans and with the Paris Peace Treaty at the end of the war the Ottoman Empire was included in the European Society. This situation had effects on the creation of the Ottoman official statements as well as on the propaganda that was carried out during the war. Relying on European support, the Ottoman Empire tried to bring Russia?s aggressive attitude to the fore while demonstrating its own peaceful attitude to the Europeans. This situation is closely connected to the concept of international law in the 19th century. The Ottoman Empire, which was trying to justify itself according to international law, used every opportunity to bring to the fore Russia?s unjustified attacks on her soil.The Crimean War can be seen as a battle in which, for the Russians, the peak of Orthodoxy was reached. The Russians used Orthodoxy both in official statements and in popular culture, and this war was perceived as a victory of Orthodoxy over Islam. The Ottomans, although an Islamic empire, were very careful in the way they used the Islamic components, due to the fact that their allies and an important section of their own citizens were non-Muslim. While this situation had an effect on Ottoman official statements, it also opened the way to a variety of relationships between the state and the people. Thus, slowly the first structures of a popular culture in the Ottomans had begun to form.