The muslim millet of autonomous Crete: An exploration into its origins and implications
Girit müslüman milleti: Kaynakları ve etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 271097
  2. Yazar: ELEKTRA KOSTOPOULOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 513
Özet
Bu araştırma on dokuzuncu yüzyıl Girit tarihine yeni bir bakış açısı getirmektedir. Çalışmanın amacı Girit toplumunun Osmanlı yönetiminden ayrılıp kısa bir bağımsızlık dönemi sonunda Yunan toplumu ile birleşmesi süreci içinde yer alan bir takım çok yönlü tarihsel aşamayı belirlemek ve değerlendirmektir. Ele alınan konu çağdaş tarih yazımında süregelen bazı aksiyomatik sorunlara yeni bir açıdan bakılmasını gerekli kılmaktadır. Geleneksel yöntem Osmanlı politik modelini tek boyutlu bir hükümet biçimi olarak nitelendirmekte ve bu boyutu da münhasıran `İslâmi' veya `proto-Türk' olarak tanımlamaktadır. Bu yöntem İmparatorluğun gayri-Müslim tebaalarını Osmanlı'nın esas niteliğine tamamen aykırı birimler olarak nitelendirmekte ve günümüzde Türkiye Cumhuriyeti toprakları dışında yer alan Osmanlı vilayetlerinde yaşamış olan Müslüman nüfusu ise yerli nüfusa kıyasla sanki yabancı bir azınlıkmış gibi tanımlamaktadır. Girit bu konuda mükemmel bir misal teşkil etmektedir. Bu tez incelenen dönem sırasında Yunanistan, Osmanlı, Batı Avrupa ve Girit'te mevcut birinci el malzemeye dayanmak suretiyle sözü geçen geleneksel yöntemi eleştirmeye, Girit'in her iki cemaatını tanımlayan parametreleri ortaya koymaya, ve bu iki cemaatın esnek profillerini çizmeye azmetmektedir. Bu çalışma ayrıca Doğu Akdeniz coğrafyasında yaşamış olan `azınlıkların' ve `çoğunlukların' monolitik proto-ulusal birimler değil de sürekli olarak değişen ve biribiriyle kesişen dinamik toplumlardan oluştuğunu öne sürmektedir. Bu görüş çerçevesi içinde on dokuzuncu yüzyıl Girit tarihi yazımı bir takım çağdaş `hakikatları' meşrulaştırmaktan ziyade bu dönemin özünü anlamak amacına yönelik kendi kendine meşru bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is a reevaluation of nineteenth-century Cretan history. It aims to examine the manifold transformations of the island society during its transition from Ottoman rule to a brief period of autonomy and ultimate integration into Greece. The time period studied in this dissertation captures some of the variables that continue to vex modern historiography. While there is a tendency to think of the Ottoman Empire exclusively as an Islamic or perhaps proto-Turkish polity that ruled over non-Muslim minorities foreign to the essential character of the Ottomans, the history of Muslim populations in provinces that did not end up being part of the Republic of Turkey?such as Crete?is identified with imaginary minorities foreign to the locals. My exploration of Cretan history challenges the above approach by focusing on the continually evolving profiles of Muslims and Christians in Ottoman and Autonomous Crete through the examination of data collected from primary archival sources and published material produced during this period in the Ottoman Empire, Greece, western Europe, and Crete. This dissertation suggests that `majorities? and `minorities? in the Eastern Mediterranean were not clear-cut, monolithic, proto-national categories, but constantly changing communities that interacted with each other through networks influenced by a variety of contingencies. The period deserves to be studied in its own right, rather than to continue to use it to legitimize certain `truths.?