The impacts of r&d expenditures on the manufacturing sectors' export performance in Turkey and comparative emerging markets
Ar-ge harcamalarının Türkiye ve karşılaştırmalı gelişmekte olan ülkelerdeki imalat sektörlerinin ihracat performansına olan etkisi
- Tez No: 271098
- Danışmanlar: DR. GÖZDE ERHAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez farklı araştırma geliştirme (Ar-Ge) aktivitelerinin imalat sektörlerinin ihracat performansına olan etkisini Türkiye ve karşılaştırmalı gelişmekte olan ekonomiler için analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç ışığında Türkiye ve ilgili veriyi barındıran yedi adet karşılaştırmalı gelişmekte olan ülke seçilmiştir. Çalışmada panel veri analizi altında ?Sabit Etkiler Modeli? kullanılmıştır ve model sonuçları ülke içi toplam Ar-Ge aktiviteleri ile ihracat performansı arasındaki pozitif ve anlamlı bir ilişkiye işaret etmektedir. Çalışma göstermiştir ki, Ar-Ge aktiviteleri kimya, makine ve materyale göre sınıflandırılmış imalat ürünleri sektörlerini desteklemektedir. Bu sektörler innovasyon ve teknolojiye dayandığından ampirik sonuçlar tez için konulmuş olan hipotezleri desteklemektedir. İkinci kısımdaki modeller ihracat performansını etkilemede devlet ve ticari teşebbüs Ar-Ge harcamalarının farklarını analiz etmektedir. Bu modellere ilişkin sonuçlar göstermiştir ki, farklı kaynakların Ar-Ge aktiviteleri imalat sektörlerinin ihracat performanslarını değişen anlamlılık derecelerinde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze the impacts of different research and development (R&D) activities on the export performance of manufacturing sector?s basic divisions for Turkey and comparative emerging economies. In the light of this aim, Turkey and seven comparative emerging countries were selected to analyze impact of R&D on export performance. The Fixed Effect Model of panel data analysis has been used in the study and the model results suggest the existence of positive significant relationship between gross domestic R&D activities and export performance. The study shows that R&D activities support chemical sector, machinery sector and sector of manufactured goods classified by material exports. As these industries rely on invention and technology, the empirical results support hypotheses put forth in this dissertation. The models in the second part of the study analyze how government and business enterprise R&D activities effect export performances. These results illustrated that the different sources of R&D activities have diverse impacts on manufacturing sectors? export performances.