Plato's Socrates: Dialectical method as techné
Platon?un Sokrates?i: Techné olarak diyalektik metod
  1. Tez No: 271099
  2. Yazar: ŞİRİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez Platon'un diyaloglarında, Sokrates üzerinden nasıl diyalektik metodu bir çeşit techné olarak işlediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, Plato'nun diyaloglarına dayanaraktan, techné'yi techné yapan özellikleri sıralayarak başlamakadır. Hakikat, rasyonellik, belli bir konu ile uğraşma, hem faydalı hem de öğretilebilir olma techné'yi tanımlayan özellikler arasındadır. Platon'un diyaloglarında bulduğumuz techné tanımı, o dönemde uygulanan eğitimde oldukça önemli rol oynayan ve techné sahibi olduklarını iddia eden sofistlere ve şairlere yöneltilen eleştiriler aracılığıyla farkedilmektedir. Sofistlere yöneltilen eleştiri için Protagoras ve Gorgias'a, şairlere yöneltilen eleğtiriler için de Ion, Devlet ve Symposion'a değineceğiz. Bunun yanında, Platon'nun Phaidros'ta bir eğitim formu olarak yazılı metinlere yönelttiği eleştiriye de değinilecektir. Bu eleştiri diyalektik metodun anlam ve üstünlüğünü öne çıkarıcı nitelikte olduğundan dolayı da oldukça önemlidir. Bu eleştirilerden sonra Parmenides, Theaitetus ve Sofist diyaloglarına değinerek, Platon'un Socrates üzerinden diyalektik metodu nasıl öğrenilebilir ve öğretilebilir bir techné olarak ele aldığını göstermeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how Plato in his dialogues through the Socratic character treats the method of dialectic as being some kind of techné. On the grounds of Plato?s dialogues, the inquiry begins by enumerating the defining features of techné which define it as such. Truth, rationality, dealing with a definite subject matter, being useful as well as teachable are among those defining elements of techné. The definition of techné we find in the Platonic dialogues is recognized through the criticism directed to the figures which claim to possess techné and play quite an important role in education practiced at that time. For the criticism raised against the sophists, we will refer to the Protagoras and Gorgias, and for the criticism raised against the poets, we will refer to the Ion, Republic and Symposium. Besides, the criticism provided for written texts as a form of education in the Phaedrus will also be mentioned. This criticism is also quite important because of the way in which it highlights the meaning and superiority of the dialectical method. After the presentations of those criticisms, by appealing to the Parmenides, Theaetetus and Sophists, we will try to demonstrate how Plato through Socrates approaches the method of dialectic as a techné which is learnable and teachable.