Türkiye'de yazılı basında Platon diyalektiği metodunun kullanımı: 12 Eylül 2010 Referandumu öncesi Hürriyet ve Zaman gazetelerinin köşe yazıları
Use of Plato's dialectic method in the Turkish press columns from Hürriyet and Zaman daily before 12 September 2010 Referendum
- Tez No: 339629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde iletilmek istenen mesajlar medya aracılığıyla zihinlere yerleştirilebilmektedir. Köşe yazarlarının kitleler üzerinde kurduğu yönlendirme büyük bir öneme sahiptir. Çünkü medyanın gücüne, bünyesinde barındırdığı etkili isimler ile yön verilmektedir. Bu yönlendirmede köşe yazılarının içerikleri kadar kullanılan yöntem ve üslup da önem taşımaktadır. Birinci el kaynak taraması ile yapılan bu çalışmada 1 Ağustos 2010? 12 Eylül 2010 tarihleri arasında 12 Eylül 2010 Referandumunu konu alan Hürriyet?ten 7 Zaman?dan 7 olmak üzere toplam 14 köşe yazısı incelenmiştir. Çalışma, Hürriyet ve Zaman gazetelerindeki referandum içerikli yazılarda Platon diyalektiğinin unsurlarının kullanımı üzerinedir. Çalışmanın ilk bölümünde Antikçağ Yunan felsefesi ile Sokrates ve Platon?da diyalektik kavramına ve unsurlarına dair temel kavramlar irdelenmiştir. İkinci bölümde gazetecilikte kullanılan yazılı anlatım türleri ele alınmış, özellikle de haber ve yoruma daha detaylı yer verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmaya konu olan gazetelerde yayınlanan referandum içerikli köşe yazıları metin incelemesine tabi tutularak yazılardaki Platon diyalektiğinin unsurlarının varlığına değinilmiştir. Sonuçta incelemeyi yapanın yorumlarıyla birlikte köşe yazarlarının kamuoyu oluşturmadaki çabası ve kullanılan üsluptaki Platon?un diyalektik unsurlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı gözlemlenmiştir. Çalışma köşe yazarlarının kamuoyunun şekillenmesinde ve oy verme eğilimlerini etkilemede kullandıkları diyalektik unsurları bilimsel bir yaklaşımla ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışma daha kapsamlı araştırmalara kapı açmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s world it is possible to inject messages desired to be communicated to minds through mass media. Columnists? power to induce masses has a particular importance in this sense. The power of mass media is managed through influential names that are employed within the industry. This power is produced not only through the content of the columns, but also through form and style. This study is based on first hand material. Overall 14 articles related with the referendum of September 12 [2010] published between August 1, 2010 and September 12, 2010 have been studied (7 from Hürriyet and 7 from Zaman). The study concentrates on use of Platonic dialectical elements within Zaman and Hürriyet dailies? articles related to the referendum. The first chapter discusses the basic concepts developed in the Greek Antiquity and in the writings of Socrates and Plato about dialectics. The second chapter deals with forms of written expressions in journalism with particular stress on news and commentaries. In the third chapter, columns dealing with the referendum are subjected to text analysis looking for elements of Plato?s dialectics. The conclusion chapter deals with the observations of the current writer and the rather dense use of Platonic dialectical elements in the Turkish columnists efforts to create and manage public opinion. This study aims to discuss the dialectical elements used by columnists to shape public opinion and influence voting behaviors in a scientific manner. It also aims to open a door towards more comprehensive research on the topic.