Phenomenology of spirit as the teleological unfolding of consciousness
Bilincin teleolojik dönüşümü olarak tinin görüngübilimi
  1. Tez No: 271101
  2. Yazar: FATMA DENİZ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Hegel'in ?bilincin deneyimi? kavramı üzerinden doğal bilincin kendi bilgisine nasıl ulaştığı incelenecektir. Hegel'in Tinin Görüngübilimi adlı eserindeki analizinin doğal bilincin özünde kesin bilgiye ulaşmayı telos'u olarak içerdiği savını kanıtladığı görüşü tez boyunca savunulmaya çalışılmaktadır.Ayrıca, bu sebeple, ?Bir bütün olarak doğrunun kendi gelişimi üzerinden kendi kendisini ortaya koymakta? olduğu gerçeği de göz önünde bulundurularak Tinin Görüngübilimi eserinin bilincin teleolojik olarak ortaya çıkışı şeklinde tanımlanabileceği kanıtlanmaya çalışılacaktır.Tüm bu savlar, bilincin yolculuğunun özünde teleolojik olduğunu kanıtlama uğraşısı içerisinde, Aristo'nun öz kavramı ve telos kavramı ile ilintili bir şekilde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hegel?s conception of the ?experience of consciousness? as the very movement of natural consciousness towards knowledge of itself will be under scrutiny with the intention of being capable of justifying the following claim.What is undertaken throughout the PhS majorly consists in demonstrating that natural consciousness is in essence already destined towards absolute knowledge, the concept of knowledge as its telos.The entire work, PhS, seems to me to be described as the teleological unfolding of consciousness regarding the very fact that ?The true is the whole? as ?[n]othing other than the essence consummating itself through its own developmen[t]?. For the validation of such an argument, the parts of the PhS containing the detailed journey of consciousness from its natural state to the establishment of knowledge of its own will be under cover throughout this work. Besides, in an attempt to justify that this journey of consciousness is teleological in essence, the Aristotelian conception of essence in relation to the notion of telos will be in charge.