Philanthropy and appropriation policies towards the orphans and foundlings of the Greek Orthodox Community of Istanbul, (1852-1908)
Hayırseverlik ve İstabul Rum Orthodoks Cemaati Yetimleri ve sokağa terkedilen çocukları üzerine uygulanan tahsis politikaları: 1852-1908
  1. Tez No: 271102
  2. Yazar: DİLEK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VANGELİS KECHRİOTİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, bir yandan, İstanbul Orthodox Rum Cematinin yetimlerinin ve sokağa terk edilen bebeklerinin bakımını konu alıp, cemaat ileri gelenlerinin onlara uyguladığı tahsis politikalarına yoğunlaşırken, diğer bir yandan cemaatin fakir ve yardıma muhtaç bireylerini belli ideoji ve amaç çerçevesinde hareket ederek yönlendiren hayırseverliğin, cemaatin sosyal yardım işlerinin idaresinde nasıl sosyal devlet benzeri bir işlevi olduğunu tartışmaktadır.Bu bağlamda, bu tez, ilk olarak 1852'de Balıklı'daki kurulan ve milli hayırsever kurumları içersinde yer alan Yedikule yetimhanesinin işleyişini ve 1903'te Büyükada'ya taşınmasına kadar cemaat yönetimiyle Osmanlı devleti arasında yaşanan tartışmalara değinirken, 1903'ten sonra Büyükada'daki yeni binasında faaliyet göstermeye devam eden bu yetimhaneyle, 1906'da Kınalı'da kurulan kız yetimhanesinin, Yunan dilinin ve Rum Orthodox kimliğinin öğretildiği eğitim kurumlarından biri olmalarına çalışıldığını ortaya koyar. Ancak, bu tezde iddia ettiği üzere, bu yetimhaneler diğer yetimhanelerle karşılaştırıldığında, her ne kadar gösterişli binalarıyla dikkat çekse de konumları itibariyle şehir merkezinden uzak oluşu, yetimlerin izolasyonunu ve marjanilizasyonunu artırdığı gibi, ekonomik olarak ta tamamen cemaatin önde gelen hayırseverlerinin cömert yardımlarına bağımlığını devam ettirdi.
Özet (Çeviri)
This study, on the one hand, focuses on the treatment of orphans and foundlings of the Greek Orthodox community of Istanbul and concentrates on the appropriation policies applied towards them by the leading members of the community. On the other hand, it discusses the role of the philanthropy in terms how it functions as a welfare state in the social welfare issues of the community with a motive to impose a certain ideology and intention on the poor and destitute members of the community.In this context, this thesis deals with the organisation of the Yedikule Orphanage which was established in 1852, as a part of National Philanthropy institutions and discussions related to its transfer to Prinkipo in 1903 between the authorities of the community and the Ottoman state. It also argues that these orphanages, the Prinkipo national orphanage which continued to function in its new building in Büyükada (Prinkipos) after 1903, and the orphanage of girls, established in 1906 in Kınalıada (Proti), tried to be considered as one of the most important educational institutions of the Orthodox Greek community of Istanbul where they taught the Greek language and Greek orthodox ethnic identity. However, as it is asserted in this thesis, although these orphanages take attention due to their impressive buildings, their long distance from the city centre, the isolation and the marginalisation of the orphans as well as their dependency to generous donations of the benevolent continued have been increased.