Development of a task information fit model: a study of relationship between task, information and individual performance
Görev bilgi uyumu modeli?nin geliştirilmesi: Görev, bilgi ve kişisel performans arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 271110
  2. Yazar: SİNAN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. A. NURİ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bilgi Teknolojileri dünyasında işin ihtiyaçlarına en uygun çözümü araştırıp buna göre geliştirme yapma ve sunma on yıllardır devam eden bir yarıştır. Bu yarışın kuralları gelişen teknoloji ile değişir. Değişim sadece teknoloji ile kalmaz, aynı zamanda insanların sosyal ve kültürel değerleri ile beklentilerini etkiler, bu da yeni soruların ve taleplerin geliştirilmesine sebep olur. Bu çalışmanın esas amacı bilgi ve iş görevleri arasındaki ilişkileri irdeleyip iş performansını olumlu yönde etkileyen özelliklerin tespiti ve ilişki seviyesinin belirlenmesidir. Bununla amaçlanan bilgi teknolojilerini etkileyen zaman ve teknolojik değişim gibi etkenlerden bağımsız bir yapı geliştirmektir.Bu amaçla çalışmada Görev Bilgi Uyumu (GBU) modeli geliştirilmiştir. Sonuçlar geliştirilen modelin; sistem özelliklerini, görev özelliklerini, bilgi özelliklerini ve bunların algılanan iş başarısı üzerindeki etkilerini belirli ölçüde temsil edebildiği görülmüştür. İlk geliştirilen yapıda modelin sistem özellikleri, işe yaklaşım gibi çevresel etkenlerle bir arada değerlendirilmiştir. GBU modelinde ise önermelerde dile getirilen bilgi ve görev bileşenleri arasındaki ilişki ve bunların performans üzerindeki etkinlikleri araştırılmıştır. Bu çalışmanın farklı yönlerinde biri bilgi ve görev özellikleri arasındaki ilişkileri açıklamaya çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the world of Information Technologies the question of finding the best solution for particular business needs is ongoing debate for decades. This debate evolves with the development of technology. Effects of this spiral extend to social-organizational attitudes of people, rising new questions and requirements. The main goal of this study is to find an abstraction model to address the relations between information and task leading to better business performance. The goal of the abstraction is to eliminate the effect of time and technology.The goal of the study was to develop a model of Task Information Fit. Results indicate that the tool has been successful to model the underlying structure between system characteristics, task characteristics, information characteristics and their impact to perceived business success to some degree. TIF model targeted to discover the relation between task characteristics, information characteristics and their effect on business performance on per item basis. The correlations between the items supported the proposed relations. One of the unique contributions of this study is to reveal the underlying relations between task and information characteristics.