Analyzing activities of multinational enterprises through foreign direct investment patterns: A value chain based perspective
Çok uluslu işletmelerin faaliyetlerinin doğrudan yabancı yatırım hareketleri yoluyla incelenmesi: Değer zinciri temelli bir yaklaşım
- Tez No: 271111
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY, PROF. DR. MUZAFFER BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki çok uluslu işletmelerin doğrudan yabancı yatırım hareketlerini, izledikleri rekabet avantajı ve firma performansı ile ilişkili olarak analiz etmektir. Araştırma hipotezleri geliştirilirken, doğrudan yabancı yatırımların, ?yukarıya dönük? ve ?aşağıya dönük? olarak sınıflandırılmasında değer zinciri yaklaşımı ele alınmış, bunun yanında, işletme ağındaki koordinasyon / bütünleşme düzeyi, işletme ağındaki çapraz ve içsel yoğunluk ve şube özerkliği dinamikleri de göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma modeli ve ilgili hipotezler, Yabancı Sermaye Derneği (YASED) üyesi olan 95 çok uluslu işletmeden elde edilen veriler yoluyla test edilmiştir.Sonuçlar, farklılaştırma temelli rekabet avantajının, tüm yatırım tipleri ile firma performansı arasındaki ilişkide önemli bir rol oynadığını gösterirken, maliyet liderliği temelli rekabet avantajının, yalnızca yapılan doğrudan yabancı yatırımlar ile ihracat performansı bağlamında önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Bunun dışında, sonuçlar, içsel yoğunluk düzeyinin her iki türdeki rekabet avantajı üzerinde de önemli bir etkisi olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, işletme ağındaki koordinasyon / bütünleşme düzeyi ile şube özerkliği arasında negatif bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study is to analyze foreign direct investment patterns of multinational enterprises in Turkey by attempting to understand their relation with type of competitive advantage pursued by the firm and firm performance. Value chain framework has been used in the study while classifying foreign direct investments as ?upstream? and ?downstream?, and also certain dynamics as degree of coordination/integration in the corporate network, degree of subsidiary autonomy, and certain environmental factors like degree of across density and within density in the MNE network have been taken into account while developing research hypotheses. The research model and related hypotheses are tested using data from 95 multinational enterprises all of which are International Investors Association of Turkey (YASED) members.The results indicate that, while the mediating role of differentiation based competitive advantage prevails in the relationship between all types of investments and firm performance, this role is valid for cost leadership based competitive advantage only in terms of export performance. Furthermore, the results point out the significant role of within density for firms in creating both types of competitive advantages. Also, it is found that, degree of global coordination/integration in the MNE network is negatively related to degree of subsidiary autonomy.