Childhood amnesia and attachment styles
Çocukluk amnezisi ve bağlanma stilleri
  1. Tez No: 271118
  2. Yazar: SİNEM ÖZEN CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ İ.TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma farklı bağlanma sitillerinin çocukluk amnezisinin bitiş yaşını karşılaştırmak için yapılmıştır. Kaçınmalı bağlanma seviyesi yüksek yetişkinler için bitiş yaşının kaçınmalı bağlanma seviyesi düşük olanlardan daha ileri olması beklenirken; kaygılı bağlanma seviyesi yüksek yetişkinler için bitiş yaşının kaygılı bağlanma seviyesi düşük olanların bitiş yaşından erken olacağı tahmin edilmiştir. Farkın özellikle bağlanma ile ilgili olaylar için geçerli olacağı, ancak duygusal ya da nötr olaylar için geçerli olmayacağı öngörülmüştür.Katılımcılar bağlanma ile ilgili, duygusal ve nötr olan on iki erken çocukluk anısını yazmışlardır. Ayrıca her anı için hafıza karakterleri sorularına da cevap vermişlerdir. Bağlanma şekilleri ?Çok Maddeli Yetişkin Romantik Bağlanma Ölçeği? ile ölçülmüştür.Sonuçlar, diğer bağımlı kültürlere benzer olarak, Türk kültüründe de çocukluk amnezisi bitiş yaşının bağımsızlığa değer veren batı kültürlerinden daha geç olduğunu göstermiştir. İlk anıların nötr olduğu bulunmuştur. Kadınlar çocukluk anılarını erkeklerden daha iyi hatırlamıştır.Farklı kaçınmalı ve kaygılı bağlanma seviyeleri arasında çocukluk anılarının yaşı açısından bir fark bulunmamıştır. Ancak, kaçınmalı bağlanma seviyesi yüksek olanlar nötr olayları, ve 4 ile 5 yaş öncesindeki pozitif bağlanma olaylarını marjinal olarak daha az sayıda hatırlayabilmişlerdir. Bu kişiler ayrıca hayatlarının ilk 5 yılına ait pozitif duygusal hatıraları da marjinal olarak daha az sayıda anımsamışlardır..Bu çalışma çocukluk amnezisinin bitiş yaşı ve bağlanma sitilleri arasındaki olası bir ilişkiye dikkat çektiğinden, ve, erken anıların çeşidi ve Türk kültüründeki çocukluk amnezisi bitiş yaşı konularındaki çıkarımlarından dolayı önemlidir.
Özet (Çeviri)
Sinem Özen Canbolat, ?Childhood Amnesia and Attachment Styles?This study was conducted to compare the end age of childhood amnesia, for different attachment styles. It was predicted that high avoidant adults? end age was later than low avoidant adults?, whereas the end age for anxious adults was earlier than low anxious ones? end age. This difference was anticipated to be valid for especially attachment-related memories, but not for emotional or neutral memories.Participants wrote down their twelve earliest childhood memories that were attachment-related, emotional, or neutral. For every recollection, they also answered memory characteristics questions. ?Experiences in Close Relationships Scale? (ECR) was used as a measurement of attachment.The results showed that similar to other interdependent cultures, the end age for childhood amnesia for Turkish culture was found to be later than western cultures that value independency. Earliest memories were found to be neutral. Females had better recall of childhood memories than males.There was not found any difference among attachment styles for age of childhood memories for different levels of anxious and avoidant people. However, avoidant adults recalled marginally more neutral memories, and before the ages 4 and 5, marginally less positive attachment memories than low avoidants. They had also recalled marginally less positive emotional memories from the first 5 years of life.This study was crucial as it pointed out a possible relationship between the end age of childhood amnesia and attachment style, and had implications about the type of early memories and the end age of childhood amnesia inTurkish culture.