Madde kullanım bozukluğu olan yatarak tedavi gören erkek ve kadın ergenlerde sosyodemografik, klinik özelliklerin, travmatik yaşantı öyküsü ve travma ile ilişkili psikopatolojilerin tedaviyi tamamlama üzerine olan etkileri
The effects of sociodemographic and clinical characteristics, childhood trauma and trauma-related psychopathologies on retention of inpatient substance abuse treatment
- Tez No: 491770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı yataklı tedavi ünitesinde madde kullanım bozukluğu tedavisi gören kadın ve erkek ergenlerin sosyodemografik, klinik özellikleri, madde kullanım paternleri, eş tanı varlığı, çocukluk çağı travmalarına maruz kalma, maruz kalınmış travma türlerinin, travma sonrası stres bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) varlığı ve ağırlığı, depresif-anksiyöz belirtiler, disosiyatif yaşantılar, sınırda kişilik özellikleri, bağlanma sorunları ile tedaviyi tamamlayabilme ve tamamlayamama arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmaya hastanemizin Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitim ve Destek Merkezi'ne başvuran, servise 'madde kullanım bozukluğu' tanısıyla Şubat-Aralık 2017 tarihleri arasında yatışı yapılan 105 hasta alınmıştır. Mental retardasyonu, otizm spektrum bozukluğu, aktif psikotik, bipolar afektif bozuklukları olan hastalar dışlanmıştır. Hastalara Aile ile Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli adlı yarı yapılandırılmış görüşme formu, Hamilton Depresyon ve Anksiyete Değerlendirme Ölçekleri, Borderline Kişilik Envanteri, Conners-Wells Ergen Özbildirim Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Çocukluk çağında kötüye kullanılma ve ihmal soru formu, Bağımlılık Profil İndeksi- Uygulayıcı Formu, Ergen Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Ebeveyn ve Arkadaş Bağlanma Envanteri uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızdaki hastaların %26.7'si (n=28) tedavilerini tamamlayabilmiştir. Hasta grubumuzda en sık görülen psikososyal travma tipi %34 oranıyla duygusal ihmal olmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study was to examine the relationship between sociodemographic, clinical features, substance use patterns, presence of comorbidity, exposure to childhood trauma, types of exposed trauma and posttraumatic stress disorder, attention deficient hyperactivity disorder (ADHD), depressive and anxious features, dissociative experiences, borderline personality features, attachment problems. In addition we aimed to examine whether there is a relationship between all and completion of inpatient treatment program. MATERIALS and METHODS: The cases were 105 adolescents who referred to our Child and Adolescent Substance Abuse Treatment Center inpatient treatment program between February 2017-December 2017 with the diagnosis of substance abuse. The cases with mental retardation, autism spectrum disorder, active psychotic and bipolar affective disorder were not included in the study. Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version, Hamilton Depression and Anxiety Rating Scale, Borderline Personality Inventory, Conners-Wells Adolescent Self Report Scale, Childhood Trauma Questonnaire, Childhood Abuse and Neglect Question List, Dependency Profile Index-Practitioner Form, Adolescent Dissociative Experiences Scale, Parental and Friend Attachment Inventory were applied to the patients. RESULTS: The treatment completion rate was 26.7%. The most common psychosocial trauma type was emotional neglect (34%).