An ethical criticism of industrial animal farms
Sınaî hayvan çiftliklerinin etik eleştirisi
- Tez No: 271130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KARANFİL SOYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez `zarar vermemek' ilkesine dayanarak, sınaî hayvan çiftliklerinin uygulamalarını etik olarak savunmanın mümkün olmadığını iddia etmektedir. `Zarar vermemek' ilkesi birçok etik teori tarafından kabul edilmektedir ve gereksiz acı çektirmenin ahlaki olmadığı savını öne sürer.Tezin ilk bölümünde hayvanların da acı çekme kapasitesine sahip olduğu tartışılmakta ve bu acının önlenmesinin de ahlaki sınırlar içinde olduğu öne sürülmektedir. İkinci bölümde sınaî hayvan çiftliklerindeki uygulamaların neden olduğu zararlar incelenmekte ve bu uygulamaların üç farklı gruba, hayvanlara, çalışanlara ve tüketicilere zarar verdiği iddia edilmektedir. Üçüncü bölümde, sınaî hayvan çiftliklerinin sağlık için ve ekonomik nedenlerle gerekli olduğu iddiaları çürütülerek verilen zararın gereksiz olduğu tartışılmaktadır. Ayrıca bu çiftliklerin neden olduğu olumsuz sonuçlar ortaya konulmaktadır. Son bölümde sınaî hayvan çiftliklerindeki uygulamaların avantajları ve dezavantajları kıyaslanarak bu uygulamaların terk edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır.Son olarak, bu uygulamaların terk edilmesi için iki çözüm önerilmektedir. Radikal çözüm, hayvanlara karşı davranışımızın onların çıkarları gözetilerek belirlenmesi gerektiğini ve bu bağlamda hayvanları algılayış şeklimizi değiştirmemiz gerektiğini iddia etmektedir. Bu düşünceye dayanarak yiyecek için hayvan yetiştirmeyi terk etmemiz gerektiğini savunmaktadır. Pratik çözüm, sınaî yöntemlerin terk edilmesini ve organik ve çevre dostu yöntemlerin benimsenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that it is impossible to defend the practices of industrial animal farms ethically depending on the principle of ?do no harm?. ?Do no harm? principle is accepted by many ethical theories and introduces the claim that unnecessary suffering is immoral.In first chapter of my thesis, it is discussed that animals have the capacity to suffer and it is propounded that preventing this suffering is in the scope of moral arena. In second chapter, the harm caused by the practices of industrial animal farms are examined and it is argued that these practices harm three different groups; the animals, the workers and the consumers. In third chapter, the claim that the industrial animals are necessary for health and economic reasons is disproved and it is discussed that the suffering caused by these farms are unnecessary. Additionally, the negative consequences caused by these farms are presented. In the last chapter, the advantages and disadvantages of industrial animal farms are compared and it is concluded that these practices should be abandoned.Finally, two solutions offered for abandoning these practices. The radical solution argues that our treatments of animals should be determined by considering animals? interests and in this respect our perception of animals should change. Depending on this idea, it defenses that we should abandon raising animals for food. The practical solution offers abandoning industrial methods and adopting organic and environment friendly solutions.