An exploratory study of two efl teachers' perceptions and application of curriculum principles
İki ingilizce öğretmeninin müfredat prensiplerini algılama ve uygulamaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 271131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Müfredat uygulaması şu ana kadar birçok araştırmacı tarafından incelenen bir konu olmuştur. Araştırmalar temel olarak müfredat prensipleri ve sınıf içi uygulamaların birbirleriyle örtüşüp örtüşmediği ve müfredat uygulanmasını etkileyen bağlamsal etkenler üzerinde durmuştur. Bu çalışma ise, seçilen belirli müfredat prensiplerinin sınıf içi uygulamalarına odaklanmıştır. Çalışmada iki yedinci sınıf İngilizce öğretmeninin İngilizce müfredat prensiplerinden (1) İngilizce kullanımı, (2) grup çalışması ile dil öğretimi materyallerinin sınıf içi uygulamalara olan etkisi incelenmektedir. Çalışmada bir devlet okulu ve bir özel okul öğretmeni olmak üzere iki öğretmen yer almıştır. Bu öğretmenlerin müfredat prensiplerini sınıf içinde uygulamaları ve dil öğretimi materyallerini sınıflarında nasıl kullandıklarının incelenmesi için `vaka incelemesi' tekniği kullanılmıştır. Bu çalışma için veri (1) mülakat, (2) ders gözlemi ve derslerin video kaydı, (3) ders değerlendirme formları ve (4) müfredatla ilgili dökümanlar yardımıyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları katılımcı öğretmenlerin sınıf içi uygulamaları ve müfredat prensipleri arasında bir boşluk bulunduğunu işaret etmektedir. Bu boşluğun oluşmasında etkenler (1) bağlamsal etkenler (öğrenci profili, kaynak yetersizliği gibi), (2) öğretmenlerin müfredatı algılamaları ve (3) kurumun rolü olarak belirlenmiştir. Bulgular ayrıca, öğretmenlerin, materyalleri müfredatın kendisi olarak algıladığını göstermiştir. Materyallerin sınıf yönetimi konusunda yardımcı bir araç olarak kullanıldığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To date curriculum implementation has been of interest to many researchers. Research in the area has mainly focused on the gap between stated curriculum principles and actual classroom practices, and the underlying factors that have affected the implementation of a curriculum. This study investigates the same phenomena by focusing on selected curriculum principles and their classroom practice. It focuses on two seventh grade ELT teachers? implementation of (1) use of English in the classroom, (2) use of pair and group work, and the role of language teaching materials on their classroom practices. A teacher from a state school and a teacher from a private school were selected as participants. A case study design was used to investigate the participant teachers? classroom practices of the curriculum principles and their perceptions of the materials they used. Data were collected through (1) semi-structured interviews, (2) classroom observations and video recordings, (3) teacher logs, and (4) documents that provided information on the curriculum. The findings of the study suggest that a gap exists between the curriculum principles and classroom practices of the participant teachers. Among the factors influential on the gap were (1) contextual factors (e.g. student profile, availability of resources), (2) teachers? perceptions of the curriculum, and (3) the role of the institution. As for the materials, the data suggest that teachers perceived the materials as the curriculum itself. It was found that materials were also used for classroom management purposes.