Reasons for student field trips to botanic gardens: A case from Turkey
Botanik bahçelerine öğrenci gezisi düzenleme nedenleri: Türkiye?den bir örnek
  1. Tez No: 271136
  2. Yazar: DİLAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'ne öğrenci gezisi düzenleyen ilköğretim okulu öğretmenlerinin hangi nedenlerle gezi düzenlediklerini belirlemektir. Tezin ilk bölümlerinde, bahçeye öğrenci gezisi düzenlemiş öğretmenlerin profili, öğretmenlerin informal öğrenme merkezlerine yaptıkları kişisel ziyaretlerin nedenleri ve öğretmenlerin öğrenci gezileri üzerindekileri rolleri açıklanmaktadır. Sonraki bölümlerde, öğretmenlerin gezi düzenleme nedenleri ve bu nedenlerin belirlenmiş öğretmen ve çevresel unsurlara göre değişip değişmediğini sunulmaktadır. Çalışmaya veri toplamak için kullanılan anket, bu çalışma için özel olarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Veriler bahçeye Nisan-Haziran 2010 tarihleri arasında öğrenci gezisi düzenleyen ilköğretim öğretmenlerinden toplanmıştır. Bulgular, belirlenmiş dokuz faktörden her birinin öğretmenler için gezi düzenlemekte anlamlı derecede önemli bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bulgulara göre, faktörlerde öğretmenlik deneyimi, öğretmenlerin informal öğrenme merkezlerine kişisel ilgisi ve okul yönetiminin verdiği destek gibi pek çok unsurun hiçbir etkisi yoktur. Öğretmenlerin kişisel ilgilerinin, öğrencilerine sundukları informal öğrenme imkanlarıyla anlamlı derecede ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to determine the reasons why elementary school teachers organize student field trips into Nezahat Gökyiğit Botanic Garden in İstanbul, Turkey. The thesis defines the characteristics of elementary school teachers who organize field trips into the garden, the reasons for teacher personal visits into informal learning centers, the roles of teachers on field trip experience in its first parts. Then, it states what are the reasons of organizing student field trips and whether the reasons why teachers organize trips into the garden differ according to the identified teacher characteristics and contextual factors or not. A questionnaire, particularly developed for the study by the researcher, was used to collect data. Data was collected from elementary school teachers who organized student field trips into the garden during April-June 2010 period. The findings indicate that all of the identified nine factors are all very valid and important reasons for organizing field trips for teachers. There are no significant differences on factor scores according to many selected teacher characteristics such as years of teaching experience, teacher personal interest, and the perceived support of the school community. The significance of teacher agendas on field trip experience is drawn by findings and a significant relation is found between teachers? interest and field trip experience they provide to their students.