Essays on switching costs in the Turkish credit card market
Türkiye?deki kredi kartı piyasasında değiştirme maliyetleri üzerine makaleler
  1. Tez No: 271135
  2. Yazar: ALPER ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım, Türkiye'deki kredi kartı sahiplerinin kart değiştirme davranışlarını, yeni anket verileri kullanarak analiz etmektedir. Kartın banka düzeyindeki özelliklerine önem veren kart kullanıcılarının daha az kart değiştirdikleri sonucu çıkarken kullanıcıların kart limti ve para puan gibi fiyat dışı avantajlara duyarlı oldukları anlaşılmaktadır. Diğer taraftan, fiyata dair özelliklerin müşterilerin kart değiştirme davranışları üzerinde önemli etkenler olmadığı sonucu çıkmaktadır. Bu bulgular, kredi kartı faiz oranlarının yapışkan olduğu ve fiyat dışı rekabetin var olduğu gerçeğini doğrulamaktadır. Bu kısımda kullanılan ampirik modelde, bankaların tüketicilerin kart değiştirme davranışları üzerindeki etkileri de kontrol edilmekte ve her bir bankanın farklı seviyelerde değiştirme maliyeti yarattığı anlaşılmaktadır.İkinci kısım, kredi kartı piyasasında faiz oranlarına duyarlılığı etkileyen faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Anket, kart sahiplerinin faiz indirimlerine nasıl tepki verdiklerini doğrudan ölçen özel sorular içermektedir. Bu bölüm, daha düşük faizli bir karta geçme olasılığını etkileyen faktörleri incelemektedir. İki farklı model kullanalarak, kart borçluları, az eğitimli ve birkaç kart kullanan müşterilerin faizlere daha duyarlı oldukları, çok sayıda bankacılık hizmetinden yararlanan müşterilerin ise faizlere duyarlı olmadıkları gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two essays. The first essay analyses the switching behaviour of the Turkish credit cardholders by using a very recent survey data. Customers that value bank level characteristics of the card are likely to be locked-in whereas customers are responsive to non-price benefits such as limits and cash backs. The price related features, on the other hand, are not significant factors in switching behaviours of cardholders. This finding justifies sticky interest rates and the existence of non-price competition. The model also controls for bank dummy variables and estimations reveal that each issuer generates switching costs at different levels.The second essay aims to analyse the determinants of rate sensitivity in the credit card market. The survey includes specific questions that directly measure the responsiveness of cardholders to rate cuts. This chapter investigates factors affecting the probability of switching to a lower rate card. It employs both probit and ordered probit models and estimations show that revolvers, less educated customers and customers holding several cards are more rate sensitive whereas customers using more banking services do not respond rate cuts.