A web-based group decision support system for supplier evaluation and selection
Tedarikçi değerlendirmesi ve seçimi için web tabanlı bir grup karar destek sistemi
- Tez No: 271151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SENCER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tedarikçi seçimi, üretilen ürün ve hizmetlerin kalitesini, maliyetlerini ve dolayısıyla da müşteri memnuniyetini etkileyerek, firmaların rekabet gücünü değiştirebilen hayati süreçlerden birisidir. Tedarikçilerin değerlendirilmesi maliyet, kalite, lojistik, üretim, finans, satış gibi farklı bakış açılarıyla yaklaşılması gereken çok ölçütlü bir karar problemidir ve firmanın içindeki farklı fonksiyonel birimlerdeki karar vericilerin birlikte çalışmasını gerektirir. Ayrıca, bu değerlendirmelerin belirli aralıklarla tekrarlanması ve performansın izlenmesi büyük önem taşır. Bu nedenle geçmiş tedarikçi performanslarının ve değerlendirme süreçlerinin kayıt altında tutulması ve karar verme sürecinin mümkün olduğunca kısa olması rekabetçi ortamda hızlı hareket edebilmek için ön şartlardır. Bu çalışmada, tedarikçi değerlendirme problemini çözebilmek için Analitik Hiyerarşi Prosesi'nden (AHP) faydalanılarak web tabanlı bir grup karar destek sistemi (GKDS) geliştirilmiştir. GKDS, tedarikçi değerlendirme probleminin tüm karmaşıklığına karşın, farklı birimlerdeki katılımcılar için gelişmiş web teknolojilerinin kullanıldığı, esnek ve dinamik bir değerlendirme ortamı sağlar.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is one of the vital processes which have an impact on the competitiveness of firms by affecting their costs, the quality of goods and services produced, and customer satisfaction. Suppliers? evaluation is a multi criteria decision problem associated with several perspectives such as cost, quality, logistics, production, finance and sales. This necessitates the involvement of different parties within a firm and requires a group of decision makers to work collaboratively to come up with an acceptable solution. Additionally, the evaluations should be repeated on a periodical basis by keeping track of the past performances and the decision process should be as short as possible to be responsive in a competitive environment. In this study, a web-based group decision support system (GDSS) environment is developed to solve the supplier selection problem by using an Analytic Hierarchy Process model. The GDSS provides a flexible and dynamic environment which enables the participation of several parties with the use of advanced web technologies in order to cope with the complexities of the supplier selection problem.