Mall shopping behavior: An examination of differences in utilitarian versus hedonic shoppers' mall shopping experiences
Alışveriş merkezlerinde tüketici davranışları: Faydacıl ve hazcı tüketiciler arasındaki farklar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 271150
  2. Yazar: EMİNE ESER TELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. MUZAFFER BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı alışveriş merkezlerinin çevresel özelliklerinin ve tüketicilerin kişisel niteliklerinin bireylerin bu alanlardaki alışveriş davranışları üzerindeki doğrudan ve kişilerin bu ortamlara yönelik duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkileri aracılığıyla yarattıkları dolaylı etkilerini araştırmaktır. Sunulan modele göre çevresel ve kişisel değişkenler alışveriş merkezi memnuniyetini ve müşteri olma davranışını etkileyen eşit derecede önemli faktörlerdir. Ayrıca, bütün bu etkenlerin tutum ve davranışları şekillendirme gücünün faydacıl ve hazcı alışveriş eğilimleri olan tüketiciler arasında farklılık göstermesi beklenmektedir.Araştırma kapsamındaki önerilerin doğruluğunun test edilebilmesi için 603 kişiden planlanmış anketler kullanılarak veri toplanmıştır. Sonuçlar alışveriş merkezi memnuniyetinin bu merkezin müşterisi olma davranışını etkilemediğini ve alışveriş merkezine gitme sıklığının, burada harcanan toplam zaman ve paranın ve de bu merkezi yeniden ziyaret etme eğiliminin birbirinden tamamen farklı müşteri olma davranışı göstergeleri olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, alışveriş merkezlerinin çevresel özelliklerinin bu merkezler ile ilgili memnuniyet seviyesi ve yeniden gitme eğilimini etkilediği, kişisel niteliklerin ise gitme sıklığı ve toplam harcanan zaman ve para üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Öte yandan, alışveriş merkezlerindeki duygusal deneyimlerin müşteri olma davranışını belirlemede herhangi bir rol oynamadığı, ama bu ortamlara yönelik bilişsel tepkilerin toplam harcama miktarını ve yeniden ziyaret etme eğilimini olumlu yönde etkilediği ve tüketicilerin bu merkezlerde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin çeşitliliğinin toplam harcanan zamanı arttırdığı bulunmuştur. Son olarak, faydacıl tüketicilerin bu merkezlerdeki alışveriş davranışlarının çoğunlukla bilişsel süreçler tarafından, hazcı tüketicilerin alışveriş davranışlarının ise ağırlıklı olarak duygusal süreçler tarafından belirlendiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to provide insights as to how different elements of a shopping mall environment and consumers? personal characteristics influence their mall shopping behaviors directly, and indirectly through their effects on mall related emotions, cognitions, or activity patterns. The study?s significance is that all these situational and individual factors are treated as equally important determinants of consumers? mall satisfaction levels or patronage behaviors. Most importantly, these influences are expected to be significantly different for consumers with utilitarian versus hedonic mall shopping motivations.Proposed relationships are tested with data collected from 603 respondents through structured questionnaires. Results provide evidence that mall satisfaction is not a predictor of mall patronage and mall visit frequency, time and money spent in a mall, and repatronage intentions are separate patronage indicators that are affected by different environmental or individual factors. Specifically, consumers? perceptions of shopping mall attributes are found to have greatest influence on their level of mall satisfaction and repatronage likelihood, while personal characteristics are shown to have greater impacts on mall visit frequencies and the amount of time and money spent in malls. On the other hand, although emotional experiences at a mall is proved to be unrelated to shoppers? patronage behaviors, cognitive responses to the mall environment is reported to increase the total amount of mall spending and future mall visits significantly and activity patterns in a mall is found to be positively associated with the time spent in the mall. Finally, results are in support of the fact that mall shopping experiences of utilitarian shoppers are shaped primarily by cognitive processes while those of hedonic shoppers are influenced by affective mechanisms to a greater extent