Financial performance and productivity: Does foreign ownership matter?
Şirketlerde finansal performans ve verimlilik: Yabancı sermayeli olmanın etkileri
- Tez No: 271153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ODABAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yabancı sermayeli şirketlerin varlığı için ekonomik bir açıklama getiren içselleştirme teorisi, yabancı sermayeli şirketlerin ana şirketlerinin firmaya özgü olan varlıklarının transferinden faydalanacağı ve yerli şirketlerden daha iyi kurumsal performans sergileyeceği beklentisini yaratmaktadır. Bu çalışmada, yabancı sermayeli olmanın Türkiye'deki şirketlerin verimlilik ve finansal performansına etkisi olup olmadığı ve farklı seviyelerdeki yabancı sermaye oranlarının kurumsal performans üzerinde farklı etkileri olup olmadığı araştırılmaktadır. 292 firmanın 2004-2008 yıllarındaki panel verisinin kullanıldığı çalışma sonucunda çoğunluk yabancı sermaye payına sahip olan şirketlerin ve tümüyle yabancı sermayeli şirketlerin yerli şirketlerden daha yüksek emek verimliliğine sahip olduğu bulunmuştur. Tümüyle yabancı sermayeli olmanın emek verimliliği üzerindeki etkisi çoğunluk yabancı sermayeli olmanın etkisinden daha yüksektir. Ayrıca, çoğunluk yabancı sermayeli şirketler ve tümüyle yabancı sermayeli şirketler yerli şirketlerden daha yüksek sermaye verimliliğine sahip olmalarına rağmen, yabancı sermayeli olmanın vergi öncesi kar marjı ve özsermaye karlılık oranı üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Bundan dolayı, çoğunluk veya tümüyle yabancı sermayeli olmanın şirketin katma değer yaratma üzerine kurulu performans ölçütlerini olumlu etkilediği, fakat karlılık ölçütlerine etkisi olmadığı söylenebilir. Yabancı sermayeye sahip olma süresinin yabancı sermaye değişkenleri ve verimlilik değişkenleri arasındaki ilişkiye etkisi olmaması nedeniyle, çoğunluk ve tümüyle yabancı sermayeli şirketlere olan ana firmaya özgü varlıkların transferinin, hisselerin yabancı ortaklar tarafından alındıktan sonra veya yabancı şirketin kurulmasından sonra belirli bir dönemde gerçekleştiği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The internalization theory, which provides an economic rationale for the existence of foreign-owned firms, suggests that foreign-owned firms should benefit from the transfer of the firm specific assets owned by the parent firms and display better corporate performance than domestic firms. In this study, I examine whether foreign ownership has any affect on the productivity and financial performance of firms in Turkey and whether different levels of foreign ownership have differing impacts on corporate performance. Using a panel of 292 firms over the period 2004-2008, I find that firms that are majority foreign-owned and wholly foreign-owned have higher labor productivity than domestically-owned firms. The effect of being a wholly foreign owned enterprise is higher than the effect of majority foreign ownership. Furthermore, although majority foreign-owned and wholly foreign-owned firms have higher capital productivity than domestically-owned firms, there is no effect of foreign ownership on pretax profit margin and return on equity. Hence, we can say that majority foreign ownership and being a wholly foreign owned enterprise have positive effects on performance measures based on value added creation rather than profit. Because the duration of foreign ownership does not change the form of the relationship between foreign ownership variables and productivity variables, I suggest that the transfer of the firm specific assets to the majority foreign-owned firms and wholly foreign owned enterprises is realized in a certain period of time after the acquisition of shares by the foreign owners and the establishment of FOFs.