Feminization of employment in the Turkish banking sector: A critical analysis
Türkiye bankacılık sektöründe işgücünün feminizasyonu: Eleştirel bir inceleme
- Tez No: 271154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSA ÖZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez Türkiye bankacılık sektöründeki feminizasyon trendini eleştirel bir bakış açısıyla analiz etmektedir. Çalışmanın iki amacı vardır. Birinci bölüm, sektörde feminizasyona neden olan faktörleri ve bu faktörlerin kadınların yatay ve dikey işlerde temsiline etkilerini ortaya koymaktadır. İkinci bölüm, Türkiye'nin 1994, 2000-2001 ve 2008 yıllarında yaşadığı ekonomik krizlerin sektördeki feminizasyon sürecinde yol açtığı değişiklikleri incelemektedir. Çalışma, cinsiyet kavramını merkez olarak alan çokdüzeyli bir çerçeve kullanmakta ve bu çerçeve hem kalitatif hem de kantitatif analiz yöntemleri içermektir. Kadınların yatay ve dikey işlerde temsilini irdelemek amacıyla, bankacılık sektörü çalışanlarının cinsiyet ve eğitim dağılımı verileri gerektiğinde literatür ile desteklenerek kullanılmıştır. Ekonomik krizlerin Türkiye bankacılık sektöründe kadın istihdamına etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla ekonometrik analiz araçlarından faydalanılmıştır. Bunlara ek olarak sektörde kadın istihdamına kişisel, örgütsel ve kültürel yaklaşımları sunmak amacıyla temsili bankaların insan kaynakları yöneticileri ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Birinci kısım bulgular, sektörde kadın-erkek sayısı eşitliğinin sağlanmasına rağmen bu eşitliğin iki cinsiyetin yatay ve dikey işlerde eşit temsiline tekabül etmediğini göstermektedir. İkinci kısım bulgular 1994 ve 2000-2001 krizlerinde feminizasyon trendinin kırıldığını ve ancak krizler sona erdiğinde trendin kriz öncesi seyrine döndüğünü göstermektedir. Dolayısıyla, bu krizler sektördeki kadın istihdamı trendinde değişikliğe sebep olmuştur. Ancak aynı etki 2008 krizinde gözlenmemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the feminization trend in the Turkish banking sector with a critical perspective. The aim of the study is twofold. The first part lays down the factors that contribute to the feminization of the sector and their implications for women?s representation in the horizontal and vertical occupations. The second part investigates the impact of economic crises that Turkey has gone through in 1994, in 2000-2001, and in 2008 on this feminization process. The thesis utilizes a multilevel framework which takes gender to the center of its analysis. This framework includes both qualitative and quantitative methods. Data on banking sector employees by sex and education level is used together with the literature on occupational segregation in order to elicit women?s horizontal and vertical representation. Econometric tools are also used to bring out the effects of economic crises on women?s employment in the Turkish banking sector. Additionally, semi-structured interviews are conducted with the human resources managers of sample banks to present the personal, organizational, and cultural attitudes towards female employment in the sector. The first set of findings suggest that although equality in the number of employees from each gender is achieved in the sector, such equality does not correspond to an equal representation of the genders in terms of horizontal and vertical occupational categories. The second set of findings show that the feminization trend was broken in 1994 and 2000-2001 crises, and returned back to its course when the crises were over indicating that the pattern of female employment changed during these crises. However, 2008 crisis did not show the same effect on the trend.