Marx's economic law of motion
Marks'in iktisadi hareket yasası
- Tez No: 271164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Economics, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ekonomist Stephen Cullenberg'e göre, Marx için, azalan kar oranı yasası, politik ekonominin en önemli yasasıdır. Bu çalışmanın temel tezleri; [a] Marks'ın azalan kar oranı yasasının, Marks'ın kapitalist üretim tarzınının bir boyutunu temsil etmek için inşa ettiği kuramsal modelin içinde ele alınması gereken idealize edilmiş bir yasa olduğu; ve [b] bu yasanın Giere'ci anlamda belirli bir perspektifle ilgili, bu bakımdan sınırlı, kısmi, olumsal ve bağlam, ajan, amaç bağımlı olduğudur.
Özet (Çeviri)
As the economist Stephen Cullenberg pointed out, for Marx, the law of falling rate of profit is the most important law of political economy. The central theses of this study are [a] that Marx?s law of falling rate of profit is an idealized law in the sense that the law should be seen within a theoretical model Marx constructed to represent an aspect of capitalist mode of production, and [b] that the law is perspectival in the Gierean sense, that is, it is limited, partial, contingent, context-, agent- and purpose-dependent.