The influence of university students' perceived paternal and maternal acceptance, father involvement and depressive symptoms on their resiliency
Üniversite öğrencilerinin algıladıkları baba ve anne kabulünün, baba ilgisi ve depresif belirtilerin yılmazlık düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 271165
  2. Yazar: SEVLA SERBEST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada İstanbul'daki 21 yaş 6 ay ortalamasına sahip 379 üniversite lisans öğrencisinin algıladıkları anne kabulü, baba kabulü, baba ilgisi, depresif belirtiler ve yılmazlık düzeyleri arasındaki birleşik etkileri incelenmiştir.Algılanan yılmazlık düzeyi araştırmanın bağımlı değişkeniyken algılanan baba kabulü, anne kabulü, baba ilgisi, depresif belirtiler araştırmanın bağımsız değişkenleridir. Veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Yılmazlık Ölçeği (YÖ), Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği/Çocuk Kısa Formu (EKRÖ-Türkçe Form), Baba İlgisi Ölçeği (Türkçe Form), Epidemiyolojik Çalışmalar Merkezi Depresyon Ölçeği (EÇM-D, Türkçe Form) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE- Türkçe Form) kullanılmıştır.Verilerin analizi SPSS ve yapısal denklem modelleme yöntemi ile AMOS istatistik programında yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda üniversite öğrencilerinin algıladıkları anne kabulü ve depresif belirtilerin yılmazlık düzeylerine etkisi olduğu görülmüştür . Bunun sonucunda algılanan anne kabulü ve depresif belirtilerin yılmazlığın %41'ini açıkladığı bulunmuştur. Veriler cinsiyete göre ayrı ayrı analiz edildiğinde, erkek üniversite öğrencilerinin algıladıkları anne kabulü, depresif belirtiler ve baba ilgisinin yılmazlık düzeylerine anlamlı bir etkisi olduğu ve yılmazlık düzeylerinin %45'ini açıkladığı görülmüştür. Kadın üniversite öğrencileri için depresif belirtilerin yılmazlık düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi vardır ve %39 unu aciklamaktadir.Hem tüm öğrenciler (ß=.71) için hem de kadın (ß=.67) ve erkek (ß=.72) öğrenciler için ayrı analiz yapıldığında, algıladıkları baba kabulü ile baba ilgisi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.Özellikle üniversite gençliğinin yılmazlığı üzerinde anne kabulünün olumlu etkisi ve depresif semptomların olumsuz etkisi bu popülasyonun sağlığının geliştirilmesi için danışmanların çalışmalarına yansıtılabilir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the influence and association among perceived paternal acceptance, maternal acceptance, father involvement, depressive symptoms and perceived resiliency among 379 university undergraduate students in Istanbul with the mean age of twenty one years and six months.The independent variables of this study were: perceived paternal acceptance, perceived maternal acceptance, perceived father involvement, and perceived depressive symptoms while perceived resiliency was the dependent variable. Personal Data Sheet, Resiliency Scale, Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (Child PARQ-Turkish Short Form), Father Involvement Scale (FIS-Turkish Form), Center for Epidemiologic Studies Depression Scale (CES-D [NIMH] Turkish Form) and Beck Depression Inventory (Turkish Form) were used for data collection.Data analysis was conducted through SPSS and Structural Equation Modeling, in AMOS software statistics program. Results indicated that for university students perceived mother acceptance and depressive symptoms had a significant effect on resiliency, explaining 41 % of the variance. When data was analyzed separately for gender it was seen that for male university students, perceived maternal acceptance, depressive symptoms and perceived father involvement had a significant influence on resiliency explaining 45 % variance of resiliency. For female university students, depressive symptoms had a significant influence on resiliency with 39 % of the variance.It was also seen that perceived paternal acceptance had a significant relation to father involvement, for the total student sample (ß=.71) in the study as well as for males (ß=.67) and females (ß=.72) when the data was analyzed according to gender,The implications of these findings, specifically the positive influence of maternal acceptance and the negative influence of depressive symptoms on resiliency of university youth can be translated into the work of counselors for health promotion of this population.