Don't let the children wilt away in the streets reconsidering poverty and philanthropy through the eyes of muslim women in contemporary Turkey: The case of the Ç.S.S., Children's Welfare Project
Çocuklar sokakta solmasın, günümüz Türkiyesi?nde müslüman kadınların gözünden yoksulluk ve hayırseverliği yeniden düşünmek: Ç.S.S., Çocuk Sosyal Yardım Projesi örneği
- Tez No: 271166
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez, günümüz Türkiyesi'ndeki hayırseverlik organizasyonlarında Müslüman kadınların rollerini incelemektedir. Sokakta çalışan yoksul çocuklara yönelik bir sosyal yardım projesi (Çocuklar Sokakta Solmasın Projesi) yürüten bir grup başörtülü Müslüman kadın üzerine yapılan etnografik bir çalışmanın ürünüdür.Bu çalışma, sokakta çalışan yoksul çocukların ve ailelerinin sosyal, ekonomik ve kültürel refahını sağlamak için gönüllü kadınların düzenledikleri faaliyetleri analiz ederek Türkiye'de dindarlık, hayırseverlik ve orta sınıf arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışmaktadır. Sivil toplum örgütlerinin sosyal yardım politikalarında yükselen rolünün bir neticesi olarak ortaya çıkan gönüllü öznelliği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ç.S.S. projesinin gönüllü öznelerinin anlatılarını duygusal-söylemsel bir analize tabi tutarak, duyguların hayırseverlik kültürünün oluşumunda ve bugünkü refah politikalarının üretiminde çok önemli bir rol oynadığını ileri sürmektedir.Hayırseverliği, insan sevgisinden kaynaklanan modern bir yardım biçimi olarak tanımlayan çalışmalara dayanarak, hayırseverlik geleneğinin oluşumunda duyguların rolünü ayrıntılı bir biçimde incelemektedir. Aynı zamanda İslami hayırseverliği hem Allah sevgisi hem de Allah adına insan sevgisi için gerçekleştirilen bir hayırseverlik biçimi olarak tanımlayan çalışmalara da vurgu yapmaktadır.Bu tez, insan sevgisi ile Allah sevgisinin birbirini tamamladığını ve böylece Ç.S.S. gönüllülerini insanlığın iyiliği için gönüllü olarak çalışmaya sevkettiğini iddia etmektedir. Bu bağlamda, modernlik ve din; modern olmak ve dindar olmak arasında çizilen sınırlara karşı çıkmaktadır. Bu araştırma çerçevesi içinde ortaya çıkan gönüllü öznelliğinin modern ve dindar bir öznellik olduğunu ileri sürmektedir. Aynı şekilde, modern ve dindar arasında uyumlu fakat aynı zamanda muğlak bir ilişki olduğunu ve bu kavramların kendi içlerinde çelişkiler taşıdıklarını göstermeye çalışmaktadır.Bu çalışma, aynı zamanda Ç.S.S.'nin çocuklara dair bir sosyal yardım projesi olması üzerinde yoğunlaşmaktadır. Çocukların kırılgan ve masum varlıklar olarak tanınması üzerinden hangi çocukların bu projeye dahil edilip hangilerinin dışlandığı sorusunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Muslim women?s role in philanthropic organizations in contemporary Turkey. It is the product of an ethnographic study on a group of veiled Muslim women who carry out a welfare project for the poor children working in the streets, called Don?t Let the Children Wilt Away in the Streets (Ç.S.S.).Based on the activities the Ç.S.S. volunteers undertake to achieve the social, economic, and cultural wellbeing of children and their families, this study tries to analyze the relationship between piety, philanthropy, and the middle class in Turkey. It concentrates on the emergence of volunteer subjectivity as a result of the increasing role of civil society organizations in welfare policies. Through an emotional-discursive analysis of the narratives of the volunteer subjects of the Ç.S.S. project, this study claims that emotions play a vital role in the formation of a philanthropic culture as well as the production of welfare politics today.It elaborates on the role of emotions in the formation of a philanthropic tradition by referring to the studies that identify philanthropy as a modern kind of giving that originates from human love. It also brings up the studies that emphasize the Islamic form of philanthropy as being undertaken for both the love of God and the love of humanity in the name of God.This thesis argues that human love and God?s love complement each other and thereby, prompt the Ç.S.S. volunteers to voluntarily act for the wellbeing of humanity. In this respect, it challenges the boundaries drawn between modernity and religion, between being modern and pious. It suggests that the volunteer subjectivity which emerges within this framework of inquiry is both modern and pious. Correspondingly, it tries to demonstrate that there is compatible but as well as ambigious relationship between the modern and the pious along with the internal contradictions of the both.This thesis also concentrates on the Ç.S.S. as a children?s welfare project. By emphasizing the recognition of children as vulnerable and innocence beings, it raises the question of which children are included or excluded from being part of this project.