Gated communities in Istanbul
İstanbul'da kapalı siteler
  1. Tez No: 271170
  2. Yazar: SİBEL EKDEMİR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELCAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, Istanbul'daki kapalı siteleri ve bu sitelerin toplumdaki sosyal bölünmeler üzerindeki olası etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma temel olarak site sakinleri, site yönetimi üyeleri ve kapalı site projelerinin pazarlanması alanında profesyonel anlamda çalışmış kişilerle yapılan derinlemesine mülakatlara dayanmaktadır. Site sakinlerinin sözkonusu siteleri tercih sebepleri, gelecekte nasıl bir yerde yaşamak istedikleri, şehir hayatına katılımları, yerel yönetimler ve site yönetimleriyle ilişkileri ve kapalı sitenin dışında yaşayan insanlarla ilgili algıları analiz edilmiştir. Araştırma için, üst sınıfa ve orta sınıfa hitap eden farklı kapalı siteler seçilmiştir. Bu yolla, kapalı sitelere yerleşme motivasyonları ve kapalı site dışındaki yaşama ilişkin algılar açısından sosyal gruplar arasında farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonuçları, kapalı sitelerde yaşamayı tercih eden her iki sosyal grubun da, bir statü ve münhasır yaşam biçimi göstergesi olarak kendini alt sınıftan ayırmayı amaçladığını göstermiştir. Site sakinlerinin çoğu kapalı sitelere taşınmalarını, çok farklı ortamlardan gelen insanların bir arada yaşadığı şehir merkezine karşı duydukları korku ve endişe ile açıklamıştır. Oysa güvenlik endişesi ve izole olabilme ihtiyacı, kapalı sitelerde alınan güvenlik önlemleri arttıkça daha da artmaktadır. Başka bir deyişle; kapalı sitelerde daha çok güvenlik önlemi ve buna ilişkin düzenleme hayata geçirildikçe, site sakinleri kendilerini site dışındaki dünyaya karşı daha güvensiz ve endişe içinde hissetmektedir ve bu durum da ekstra güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymalarına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the gated communities (GCs) in Istanbul and their effects on social division. The research was primarily based on in depth-interviews with residents, members of house owner association (HOA) in selected GCs and marketing professionals working on GC projects in Istanbul. The residents? reasons to move to the GCs, plans for future place of residence, their civic engagement experiences, relations with local authorities as well as the HOAs and perceptions about the people living in areas outside the gates were analyzed. Three GCs targeting different social classes were selected in order to observe whether there were differences in terms of motivations for moving to GCs, perceptions about GC life-style and about the outside world for the upper and middle classes. Conclusions showed that each group aimed to disintegrate itself from the lower social class as a sign of status and an exclusive life-style. Most residents described their reason to live in a GC as they were fearful of threats posed by the city which was inhabited by people of different backgrounds. However, such a fear of crime and demand for isolation increased as more security facilities were introduced in each GC. In other words, the more security controls and regulations were set, the more the residents felt insecure and anxious about the outside and thus demanded extra security measurements.