Exploration of mobile service adoption: Special focus on adaptivity
Mobil servis benimsemesinin araştırılması: Uyarlanabilirlik üzerinde odaklaşma
  1. Tez No: 271176
  2. Yazar: EBRU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. A. NURİ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Gelişen internet teknolojileri ve küçülen mobil cihazlar sayesinde hızlı ve kolay bilgi erişimi mümkün hale geldi. El ile taşınabilir cihazlar sayesinde her an, her bilgiye ulaşılabilir. Böylelikle, mobil servisler gün geçtikçe yayılmakta ve mobil servis benimsemesi ile ilgili yapılan araştırmaları hızlandırmaktadır. Mobil servisler sayesinde olan hızlı ve kolay bilgi erişimine ek olarak, insanlar günlük koşuşturmalarında kendilerine zaman ve çabadan tasarruf sağlayacak servisleri tercih etmektedirler. Sistemin değişen profillere, ihtiyaçlara ve durumlara göre akıllı davranışını ifade eden uyarlanabilirlik, mobil servis kullanımında zaman ve çabadan tasarruf sağlayabilecek faktörlerden biridir. Bu çalışmanının amacı mobil servis benimsemesindeki belirleyici faktörleri bulmak, başta uyarlanabilirlik olmak üzere bunların mobil servis benimsemesi üzerindeki etkilerini ve birbirleriyle ilişkilerini araştırmaktır.Çalışmaya insan-bilgisayar etkileşimi ve mobil servis benimsemesi ile ilgili teorik altyapı hazırlamak amacıyla literatür çalışması ile başlandı. Akabinde, katılımcıların görüşlerine dayanarak mobil servis benimseme taksonomisini yapılandırmak için iki nitel çalışma ve bir beyin fırtınası çalışması gerçekleştirildi. Son olarak deneysel çalışma ve analizleri gerçekleştirildi. Conjoint analizi ile mobil servis kullanıcılarının ürün seçim faktörleri araştırıldı. Regresyon analizi ile mobil servis kullanım niyetini belirleyici faktörler tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Quick and easy information access is enabled via developing internet technologies and shrinking mobile devices. It is possible to reach any information at any time by use of hand held devices. Hence, services supporting mobile technologies are becoming widespread which in turn stimulates investigations about mobile service adoption. In addition to the quick and easy accessibility of information by rapid development of mobile services, people would rather services that are efficient in time and that require less effort in their daily rush. Adaptivity, system?s intelligent behaviour due to changing profiles, needs and situations, is one of the factors that is suitable to save time and effort in mobile service usage. The aim of this study is to figure out the determinants in mobile service adoption, find out their effects (primarily adaptive behavior?s impact) on service adoption and their relationship with each other.The study started with literature review so as to obtain theoretical background about human computer interaction and mobile service adoption. Afterwards, two qualitative studies and a brainstorming session were realized in order to construct mobile service adoption taxonomy based on participants? views. Lastly, an experimental study was conducted and its analyses were carried out. By conjoint analysis, mobile service preference factors of users were investigated and by regression analysis, determinants of mobile service intention were figured out.