EFL teachers' beliefs and practices on reading strategies and strategy instruction in university level reading classes
İngilizce öğretmenlerinin üniversite düzeyi okuma sınıflarında okuma stratejileri ve okuma stratejileri öğretimi hakkında inançları ve uygulamaları
  1. Tez No: 271175
  2. Yazar: BURCU VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin okuma öncesi, okuma esnası ve okuma sonrası stratejilerine dair inançları ve uygulamalarını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Öğretmenlerin okuma stratejileriyle ilgili inançlarını belirlemek amacıyla, 2008-2009 akademik yılı ikinci yarı yıl başında YTÜ (Yıldız Teknik Üniversitesi) Temel İngilizce Bölümü'nde (TİB) görev yapan kırk iki okuma dersi öğretmenine bir anket uygulanmıştır. Anket ilk kısmı öğretmenlerin bireysel geçmişini sorgulayan kısımla birlikte üç farklı bölümden oluşmaktadır. Anketin ikinci ve üçüncü kısmında Chou (2008), Grabe ve Stoller (2002), Sallı (2002)'den uyarlanıp pilot çalışmasının ardından gerekli ayarlamalar yapılan beşli skalalı Likert-tipi maddeler bulunmaktadır. Anketin toplanmasını takiben anketteki cevaplarının dağılımına bakılarak üç öğretmen gözlemler için seçildi. 2008-2009 akademik yılı bahar yarı yılı boyunca bu üç öğretmenin dersleri haftalık olarak gözlemlendi. Gözlemlerin bitmesiyle birlikte öğretmenlerin inançlarına ve uygulamalarının arkasında yatan mantığa dair daha derin bir kavrayış yakalamak için gözlemlenen bu üç öğretmen ve ankete katılan iki başka öğretmenle yarı planlanmış görüşmeler uygulanmıştır. Niceliksel analizi tamamlamak için SPSS 16 programı kullanılmıştır, bu doğrultuda anketin sıklık ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Bundan başka, öğretmenler tarafından hangi tip stratejilerin (örn. okuma öncesi, okuma esnası ya da okuma sonrası) daha çok beğenildiği ve uygulandığına karar vermek için katılımcılar arası tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Gözlemlerin ve görüşmelerin niteliksel analizi için NVivo 8 yazılımından faydalanılmıştır. Tekrarlayan temalar öğretmenlerin okuma stratejilerine dair inançları ve sınıf içi uygulamalarıyla ilgili daha derin anlayışlar kazandırmıştır.YTÜ, TİB okuma dersi öğretmenlerinin genelde okuma öncesi stratejileri okuma esnası ya da sonrası stratejilerden daha değerli bulduğu kaydedilmiştir. Öğretmenlerin inançlarının sınıf içi uygulamalarına nasıl yansıdığı sorusuna cevap olarak, okuma sonrası stratejileri çok da fazla ilgi çekmezken, okuma öncesi ve esnası stratejilerinin eşit bir şekilde kullanıldığı görülmüştür. Özellikle, öğretmenler içerikten yararlanarak bilinmeyen kelimenin anlamının tahmin edilmesi stratejini hem daha çok takdir ettikleri ve daha çok uyguladıklarını ifade etmişlerdir. Bunlara ek olarak, bu çalışmanın katılımcılarının strateji eğitiminde izlenen adımlara literatürde de önerildiği şekliyle uyduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, gözlenilen öğretmenler stratejilerin açık bir şekilde öğretimi, strateji modelleme, destekli ve serbest strateji pratiği aşamalarını gerçekleştirmişlerdir. Dahası YTÜ, TİB'in okuma bölümünün çeşitli aktiviteler yardımıyla kapsamlı okumayı oldukça vurguladıkları fark edilmiştir. Katılımcı öğretmenler de okuma stratejilerinin içselleştirilmesinin arttırılmasına yardımcı olarak başarılı okuma becerileri sağlayan bu kapsamlı okuma aktivitelerini takdir ettiklerini ifade etmişlerdir. Son olarak bu çalışmanın sonuçları literatürdeki benzer çalışmalarla kıyaslanarak tartışılıp İngiliz dili eğitimi öğretmenleri için pedagojik sonuçlar çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore EFL teachers? beliefs on reading strategies and the instruction of them and to investigate their actual classroom practices on pre, while and post-reading types. In order to identify teachers? beliefs regarding reading strategies, a questionnaire was administered to forty two reading teachers teaching at the DBE (Department of Basic English), YTU (Yıldız Technical University) at the beginning of the second term of the 2008-2009 academic year. The questionnaire consisted of three different parts with the first of them questioning teachers? individual background. There were five points Likert-type items in the second and third parts adapted from Chou (2008), Grabe and Stoller (2002), Sallı (2002) with the necessary adjustments made after piloting the questionnaire. Following the collection of the questionnaire, three teachers were chosen for the observations by looking at the distribution of answers they reported in the questionnaire. The lessons of these three reading teachers were observed weekly throughout the spring term of the 2008-2009 academic year. With the end of the observations, semi-structured interviews were conducted with these three observed teachers and two other teachers taking the questionnaire in order to capture a deeper understanding of teachers? beliefs and the rationale behind their practices. SPSS 16 was used to complete the quantitative analysis; accordingly frequencies and percentages were run for the questionnaire. Furthermore, to decide which type of strategies (i.e. pre, while or post) was favored and practiced by teachers most, one way within subjects ANOVA was computed. NVivo 8 software was employed for the qualitative analysis of the observations and interviews. The recurring themes provided more detailed insights into teachers? beliefs and classroom applications of reading strategies.It was recorded that on the whole reading teachers of the DBE, YTU valued pre-reading strategies more than while or post-reading types. In response to the question how teachers? beliefs were reflected in their classroom practices, pre and while reading strategies were discovered to be equally employed types whereas post-reading strategies did not get much attention. Specifically, teachers reported both valuing and practicing guessing the meaning of unknown words from the context strategy the most. In addition to these, the participants of this study were noted to conform to the steps of strategy training lessons as they are suggested by the literature. Accordingly, they performed explicit strategy instruction, modeling the strategy, guided and free practice stages in the observed sessions. Moreover, the reading department of the DBE, YTU was acknowledged to put much emphasis on extensive reading through a variety of different activities. The participant teachers also expressed their appreciation of these extensive reading activities since they help extend the internalization of reading strategies and in turn lead to successful reading skills. Finally, the findings of this study were discussed in comparison to similar studies in the literature and pedagogical implications for EFL teachers were drawn.