Return to Exile: Nation and Identity in V.S. Naipaul's the Mimic Men, Margaret Atwood's Surfacing and Milan Kundera's Ignorance
Sürgüne Dönüş: V.S Naipaul'un Sahte Adamlar, Margaret Atwood'un Yüzeye Çıkış ve Milan Kundera'nın Bilmemek romanlarında ulus ve kimlik
- Tez No: 271179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu yüksek lisans tezi, üç çağdaş romanın, Sahte Adamlar, Yüzeye Çıkmak ve Bilmemek, ortak konuları olan eve dönüş üzerinden, ulus ve kimlik kavramlarını sorgulayışını inceler. Özellikle ana karakterlerin sömürgecilik, işgal ve baskı ortamı nedeniyle ülkelerinden uzağa ve ülkelerine geri yönde yolculuklarına odaklanarak ev kavramının ulusal sınırlarla tanımlanıp tanımlanmayacağını ve gerçek bir eve dönüşün mümkün olup olmadığını sorgular. Her üç roman da ana karakterlerinin ana vatanlarına geri döndükten sonra orayla özdeşememelerini konu alır. Bu durum onlarda, nereye ait olduklarını anlamak amacıyla bir kendini sorgulama süreci başlatır ve bu süreç belirli bir yere ait olmayı reddeden bir sürgün hayatını seçmeleriyle sonuçlanır.*Margaret Atwood'un Surfacing romanı Türkçeye çevrilmemiştir. Yüzeye Çıkma benim çevirimdir.ii
Özet (Çeviri)
This M.A thesis studies three contemporary novels, V.S. Naipaul?s The Mimic Men, Margaret Atwood?s Surfacing and Milan Kundera?s Ignorance with regard to their interrogation of nation and identity through their thematization of return and home. It explores, with particular focus on the journeys of their protagonists away from and back to their home countries due to colonization, invasion and oppression, whether home can be defined by national boundaries and if a real return home is possible. All these novels revolve around the failure of their protagonists to identify with their home countries after they return there, which triggers a process of self-questioning to find out where they belong, a process which, however, culminates in their choice of exile, refusing to belong any particular territory.i