The seeming middle ground: Concessions of a realist
Görünürdeki orta yol: Bir realistin verdiği ödünler
  1. Tez No: 271178
  2. Yazar: LAURA ELİZABETH KİNGSTON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu proje, hem realist (gerçekçi) hem de relativist (görececi) eğilimleri olan felsefe du-ruşlarını derinlemesine tartışıyor ve realizmin özel bir hali olarak önerilen ?orta yol? duruşunu irdeleyerek, ?doğru? ile ?gerçeklik? kavramları arasındaki tartışmalı ilişkiyi, bu orta yol sayesinde yapılandırmaya çalısıyor. Sözü edilen orta yol, geleneksel matafizik gerçekçilik ile bu gelenekten yola çıkarak türemiş özel bir anti-gerçekçilik konumu arasında bir duruş olarak tanımlanıyor. Önerilen orta yolun önemli iki özelliğinden biri, geleneksel metafizik gerçekçiliğin ?Tanrı'nın bakışı? diye de sözü edilen, tek ve değişmez referans noktasını reddetmesidir. Diğeri ise algının doğru-gerçek ilişkisinin kurulmasında çok önemli bir rol oynadığını baştan kabul etmesidir. Bu projedeki anahtar nokta, olası gerçeklik resimleri arasındaki farkları azaltma çabası üzerinde yo-ğunlaşıyor. Michael Lynch, Bernard Williams ve Frank Farrel'in önemli eserlerinde, farklı gerçekler problemine nasıl yaklaşıldığı araştırılıyor. Orta yol olarak önerilen felsefi duruş metafizik, ontolojik ve semantik olarak, en azından kısmen öznenin verilerine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu yeni, ve jenerik bir isimden yoksun realizmi oluşturan belirli, özel bir resim yok. Gerçeklik, nesne ve öznel kaynaklı oluşabilen çok çeşitli resimler, bu felsefi duruşu destekleyebilir. Bu tezin önerisi o ki Lynch, Williams ve Farrel da burada tartışılan, ve orta yol olarak tanımlanan gerçekçilik türünün savunucuları durumundalar.
Özet (Çeviri)
This project scrutinizes philosophical positions that have both realistic and relativistic tendencies in order to show how the precarious relationship between truth and reality can be stabilised through an endorsement of a particular brand of realism, which arises from a stance that I call the middle ground. The middle ground is a position that situates itself between traditional metaphysical realism and a particular version of antirealism that stems out of this tradition. The middle ground is characterised first by its rejection the traditional metaphysical realist?s notion of a God?s-eye view on reality converging on a single and absolute reference point, and second by its acceptance, as a given, that interpretation plays a significant role in our conceptions of both truth and world. Key in this project is the concern for the roll of limiting radical differences in our accounts of reality. I examine how it is that Michael Lynch, Bernard Williams, and Frank Farrell put forth their explanations of how we can philosophically account for, and explain, differ-ing accounts of reality. The particular brand of realism that arises from this stance toward the middle ground is metaphysically, ontologically, and semantically dependent on subjective input, but not entirely. There is no one particular picture that accounts for this novel and generically nameless brand of realism. Numerous pictures can describe this stance towards truth, world, and subjectivity. It is my claim that Lynch, Williams, and Farrell are exemplary advocates of this brand of realism that aims to situate itself in the middle ground.