Relocation and disempowerment: a critical approach to gecekondu resettlement projects in Turkey through the example of Bezirganbahçe Housing Project
Yerinden edilme ve güçsüzleşme: Bezirganbahçe Toplu Konut örneği üzerinden Türkiye'deki gecekondu dönüşümü projelerine eleştirel bir yaklaşım
- Tez No: 271210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER BARTU CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, Tepeüstü ve Ayazma gecekondu mahallelerinin yıkımı sonrasındaBezirganbahçe Toplu Konut Projesi'ne taşınmış olan gecekondu sakinleriningündelik yaşamlarındaki değişimi incelemektedir. İstanbul'da kentsel rant anlamında?stratejik? mekanlarda bulunan gecekondu mahalleleri, kenti ?küresel şehir? olarakyeniden düzenleyerek mekanı pazarlamak üzerine kurulmuş olan neoliberal kentpolitikaları kapsamında büyük çaplı kentsel dönüşüm projelerine konu olmakta,burada yaşayanlar ise hiçbir karar mekanizmasına dahil edilmedikleri haldekendilerini evlerini boşaltmak ve taşınmak zorunda bulmaktadırlar. Bu tezin temeliddiası Bezirganbahçe'deki bu yer değiştirmenin sadece ekonomik koşullarınızorlaştırmakla kalmadığı, aynı zamanda bireylerin mekânla olan ilişkilerinidönüştürmekte olduğu; bu durumun da gündelik yaşamlarına kadar nüfuz eden birdeğişime neden olduğudur. Ve bütün bu değişimler, bireylerin sosyal ağlarınıparçalayan sosyal kontrol ve dışlanma pratikleri yoluyla, bireyleri güçlendirmekyerine her anlamda daha izole, daha kendi içlerine kapalı bir yaşama doğruitmektedir. Bu bağlamda, çalışma boyunca toplu konutlara taşındıktan sonrabireylerin fiziksel çevreleri ve komşuları ile olan ilişkileri ve algılarının değişimiüzerine odaklanmak temel amaçtır. Aynı zamanda bütün bu süreçlerin neoliberalkent politikaları ile ilişkisi de detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the changes in the daily lives of the ex-gecekondu residents,who have moved to Bezirganbahçe Social Housing Project, after their houses inTepeüstü and Ayazma neighborhoods were demolished. In Istanbul, gecekondusettlements that happen to be located in ?strategic? locations in terms of urban rentare being subjected to big scale urban transformation projects within the scope ofneoliberal urban policies that are based on place-marketing through re-planning thecity as ?global city.? Meanwhile, the residents of these settlements, without any rightfor participation in decision making process, are forced to empty their houses andmove out to government housing projects. Throughout this thesis it is argued that thisrelocation in Bezirganbahçe not only aggravates the economic situations of theresidents, but also transforms their relationship with the physical space; and thistransformation leads to a change that penetrates into the daily lives. These changes inturn, instead of empowering the residents, push them to a more isolated form ofliving, depriving them of their social networks and subjecting them to constant socialcontrol and exclusionary practices. In this respect, focusing on changes inrelationships among the residents and changes in perceptions towards the physicalspace and the neighbors is the main goal of this study. At the same time, the linkbetween all these processes and neoliberal urban policies is scrutinized in detail.