Person-environment fit, social exchange relationships, and employee outcomes in organizations
Kurumlarda kişi-çevre uyumu, sosyal değişimler ve çalışanlar açısından sonuçları
  1. Tez No: 271209
  2. Yazar: CEYDA MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, bütünleştirici bir bakış açısı ile, çalışanların kurumlarıyla, yaptıkları işle, ve yöneticileriyle olan uyumlarının iş tatminleri, kurumlarına bağlılıkları, ve işten ayrılma eğilimleri üzerindeki etkilerini incelemekte ve özellikle, bu etkilerin kurumdan alınan destek algısı ve lider-üye etkileşim seviyesine göre nasıl farklılık gösterdiği üzerinde durmaktadır.Öne sürülen ilişkilerin incelenmesi, üç odak grup çalışması ve üç mülakattan oluşan nitel bir çalışmadan sonra verilerin anket üzerinden toplandığı nicel bir araştırmayla yapılmıştır. Anketler, İstanbul'da faaliyet gösteren beş farklı bankada, 213 çalışan üzerinde uygulanmıştır. Öne sürülen varsayımların testi ise yapısal eşitlik modellemesi yoluyla yapılmıştır.Çalışmanın ana bulgusu, farklı uyum boyutları incelendiğinde, çalışanların işleriyle olan uyumlarının işle bütünleşme, işten alınan tatmin seviyelerini ve işten ayrılma eğilimlerini önemli ölçüde etkilediği yönündedir. Sonuçlar ayrıca, işle uyum ile kuruma duyulan bağlılık arasındaki ilişkinin kurumdan alınan destek algısı ile düzenlendiğini göstermektedir. Buna göre işle uyum ve kuruma duyulan bağlılık arasındaki ilişki sadece kurumlarından az destek gördüklerini düşünen çalışanlar için geçerlidir. Bir başka önemli bulgu da çalışanların yöneticileriyle olan uyumları ile işten ayrılma eğilimleri arasındaki ilişkinin koşullara bağlı şekillendiği; yöneticiyle uyumun işten ayrılma eğilimini kurumdan alınan destek algısı ve lider-üye etkileşim seviyesi yüksek ise etkilediği yönündedir. Buna benzer olarak, çalışanların kurumlarıyla olan uyumlarının kuruma bağlılık seviyelerini sadece lider-üye etkileşim seviyelerinin yüksek olduğu durumlarda etkilediği bulunmuştur.?
Özet (Çeviri)
With an integrative outlook, this study examines the effects of employees? fit with their organizations, fit with their jobs, and fit with their supervisors on their job satisfaction, organizational commitment, and turnover intentions by paying special attention to the change in the form and strength of these relationships under different levels of perceived organizational support (POS) and leader-member exchange (LMX) quality.Hypothesized relationships are examined with a preliminary qualitative study, which consists of three focus groups and three interviews, and a quantitative research that comprises a survey. Data are collected from 213 employees who work in five different banks operating in Istanbul, Turkey and hypothesized relationships are analyzed with structural equation modeling procedure in AMOS18.The primary finding of the study is that among three fit types, person-job fit, significantly affect employees? job involvement, job satisfaction, and turnover intentions. The results also indicate that job fit ? commitment relationship is moderated by employees? support perceptions in such a way that the effect of job fit on commitment is significant only for those employees with lower organizational support perceptions. Another prominent finding is that the effect of person-supervisor fit on employees? turnover intentions is conditional, as this fit type decreases turnover intents only when employees perceive higher support from their organizations and have higher quality relationships with their leaders. Similarly, the relationship between employees? organization fit and commitment is moderated by their leader-member exchange relationships such that organization fit influences commitment only when employees have high quality exchange relationships with their supervisors.