Türk dış politikasında Fener Rum Patrikhanesi sorunu
Turks external politics and the problem of Fener Rum Patriarch
  1. Tez No: 271264
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarihi bir süreç içerisinde, Fener Rum Patrikhanesi, Hristiyan1ığın doğuşundan ve ilk konsilden, bu yana Ortodoks aleminin hamisi olma isteği bu sorunun temelini oluşturmaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından verilen imtiyazlar sayesinde hiç olmadığı kadar etkin olan Fener Rum Patrikhanesi Osmanlı İmparatorluğun zayıflaması ve sona ermesi ile birlikte bir azınlık kilisesi haline dönüşmüştür. Lozan Antlaşması çerçevesinde tanınan statüye aykırı olarak hareket etmiştir. Kıbrıs'ta ortaya çıkan olaylarda, Patrikhanenin Ekümenik söylemini güçlü vurgulaması, Heybeliada Ruhban Okulunun açılması sorunu ile Patrikhane Türk dış politika açısından sorunlu bir nokta haline gelmiştir. Çalışmamızda bu konunun Türk dış politikası açısından nasıl bir sorun yarattığı üzerinde durmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
During the historical period,Fener Orthodox Patriarch from the birth of Christianity until to first Saint Sionode Council to protect of Orthodox that makes the centure of that problem. Fener Rum Patriarch has powerful period with speacial priviliage.İt was given by Fatih Sultan Mehmet.When The Ottoman Emperor goes down the Fener Rum Patriach had been loss that strongest period. İn period Fener Rum Patriarch had been returned as minority Chuch. Fener Orthodox Patriarch had been act reverse according to pact of Lozan. while Cprus events appericeance Fener Rum Patrich was emphassise strongly as Ecumenic. And the problem of Heybeliada Clergy School. İt effected Turk external politics problem. We were dıscuss how could be problem that as Turkish external politics