1838 Balta Limanı Ticaret Antlaşması Ve 1/95 Sayılı Ortaklık Konseyi Kararı
1838 Treaty of Balta Liman and Decision No 1/95 of the Association Council
  1. Tez No: 271271
  2. Yazar: REŞAT GÖKHAN BASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜL AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Law, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Balta Limanı Antlaşması, 1838 yılında imzalanmıştır. Bu Anlaşma sonucu, Osmanlı İmparatorluğu Avrupa kapitalizmine siyasi ve iktisadi olarak dâhil edilmiş, sonunda Osmanlı İmparatorluğu bir Avrupa pazarı olmaktan kurtulamamıştır.1/95 sayılı Türkiye - AB Ortaklık Konseyi Kararı çerçevesinde sanayi ürünleri ile işlenmiş tarım ürünlerinin serbest dolaşımına imkân veren gümrük birliği 22 yıllık bir geçiş döneminin ardından 1 Ocak 1996 tarihinde tamamlanmıştır.Çalışma üç temel bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, Balta Limanı Antlaşması'nın imzalandığı dönem olan 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun siyasal ve ekonomik durumu incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki gümrük birliğini kuran 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı'nı içermektedir. Üçüncü ve son bölümde Balta Limanı Anlaşması ve 1/95 sayılı gümrük birliği kararı değerlendirilerek, gümrük birliği kararının, Balta Limanı Anlaşması'na benzer ve farklı yönleri olduğu, mevcut hali ile ekonomik açıdan Avrupa Birliği lehine Türkiye'nin ise aleyhine olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Treaty of Balta Liman has been signed in 1838. With this treaty, the Ottoman Empire had been politically and economically included to the European capitalism, thus the whole Empire couldn?t survive to be transformed into such European market.Within the framework of the Decision No 1/95 of the Association Council, Custom Union which lets free movement of industrial goods and processed agricultural goods, had been completed on the 1st of January 1996, after a 22 years period of transition.This study has been divided into three main parts. In the first part we will examine the political and economic circumstances of The Empire in the 19th century, that the Treaty of Balta Liman was signed. Second part of the study includes the Decision No 1/95 of the Association Council that Establishes the Custom Union between Turkey and European Union. In the third and final part, the Treaty of Balta Liman and Decision No 1/95 of the Association Council will be examined, concluding that both Decision No 1/95 of the Association Council and the Treaty of Balta Liman have several similarities and differences. However, concerning the economical side of the issue, Decision No 1/95 of the Association Council can be regarded as advantegous for the European Union and disadventegous for Turkey.