Dış ticaret işlemleri, muhasebe uygulamaları ve uygulamaların muhasebe standartları karşısındaki durumu
Foreign trade transactions, accounting practises and the state of practises in view of accounting standards
  1. Tez No: 271273
  2. Yazar: SERHAN ORTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Dış ticaret işlemlerinin eksiksiz ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi, dış ticaret işlemleri ile ilgili bazı temel bilgilerin bilinmesi ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, dış ticaret işlemlerine ilişkin temel kavramlar, dış ticaret işlemlerinde kullanılan belgeler, dış ticaret işlemlerinde teslim ve ödeme şekilleri, dış ticaretin finansmanı ve dış ticaret işlemlerinde muhasebe uygulamaları yer almaktadır. Ayrıca, uygulamaların muhasebe standartları karşısındaki durumuna ilişkin özet bilgilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
To operate foreign trade transactions completely and efficiently, it is required to be known some basic foreign trade informations, In this study, there are basic technical foreign trade terms, documents used for foreign trade transactions, delivery and payment types of foreign trade transactions, finance of foreign trade and accounting practices for foreign trade transactions. There is also informations whether accounting practises are compatable with the standarts of accounting or not.