Uluslararası ticaret işlemlerinin katma değer vergisi açısından Türkiye muhasebe standartları ve Türkiye finansal raporlama standartlarına göre muhasebeleştirilmesi
Accounting for international trade transactions in terms of value added tax according to Turkish accounting standards and Turkish financial reporting standards
- Tez No: 915276
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Türkiye'deki uluslararası ticaret işlemlerinin Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) çerçevesinde nasıl muhasebeleştirilmesini ve bir KDV örnek uygulaması ile net olarak ortaya koymak temel amaçtır. Küreselleşmenin ve uluslararası ticaretin artmasıyla birlikte, doğru ve tutarlı muhasebe uygulamalarının önemi giderek artmaktadır. Bu bağlamda, çalışma, işletmelerin finansal bilgilerini uluslararası standartlara uygun şekilde raporlayabilmesi için gerekli yöntemleri ve uygulamaları ele almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, uluslararası ticaretin genel özellikleri ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Bu bölümde ayrıca, TMS ve TFRS' nin temel prensipleri ve bu standartların uluslararası ticaret işlemlerine uygulanabilirliği üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, ithalat ve ihracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi, döviz kurlarının finansal tablolara etkisi ve yabancı para cinsinden borç ve alacakların raporlanması gibi konular ayrıntılı olarak incelenmektedir. TMS ve TFRS' ye göre bu işlemlerin nasıl kaydedilmesi gerektiği, örneklerle açıklanarak pratik bir bakış açısı sunulmaktadır. Üçüncü bölüm, teorik bilgilerin pratiğe nasıl yansıtılacağını göstermek amacıyla bir vaka çalışması içermektedir. Gerçek bir firmanın uluslararası ticaret işlemlerinin muhasebeleştirilmesi süreci adım adım ele alınarak, TMS ve TFRS' ye uygunluk açısından değerlendirilmiştir. Bu KDV uygulaması, teorik bilgilerin uygulamada nasıl kullanılabileceğini göstermesi açısından önemlidir. Bu çalışma, uluslararası ticaret işlemlerinin muhasebeleştirilmesi konusundaki bilgi boşluğunu doldurmayı ve Türkiye'deki uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. TMS ve TFRS' ye uyum sağlamak, işletmelerin küresel piyasalarda daha rekabetçi ve güvenilir olmasına olanak tanımaktadır. Bu tezin amacı, TMS ve TFRS çerçevesinde Türkiye'de ki dış ticaret işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve KDV uygulaması ile net bir şekilde ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to clearly present how international trade transactions in Turkey are accounted for within the framework of Turkish Accounting Standards (TAS) and Turkish Financial Reporting Standards (TFRS), along with a VAT case study. With the rise of globalization and international trade, the importance of accurate and consistent accounting practices has been increasing. In this context, the study addresses the necessary methods and practices for businesses to report their financial information in accordance with international standards. The first chapter of the study discusses the general characteristics of international trade and its impact on the Turkish economy. This chapter also focuses on the basic principles of TAS and TFRS, and the applicability of these standards to international trade transactions. In the second chapter, topics such as the accounting of import and export transactions, the impact of exchange rates on financial statements, and the reporting of foreign currency-denominated receivables and liabilities are examined in detail. How these transactions should be recorded according to TAS and TFRS is explained with examples, providing a practical perspective. The third chapter includes a case study aimed at showing how theoretical knowledge can be reflected in practice. The accounting process of a real company's international trade transactions is examined step by step and evaluated for compliance with TAS and TFRS. This VAT application is important as it demonstrates how theoretical knowledge can be applied in practice. This study aims to fill the knowledge gap regarding the accounting of international trade transactions and contribute to the development of practices in Turkey. Compliance with TAS and TFRS allows businesses to be more competitive and reliable in global markets. The objective of this thesis is to clearly present the accounting of foreign trade transactions in Turkey within the framework of TAS and TFRS, along with a VAT case study.