XIX. yy. şairi Şeyh Hacı Abdullah Ferdi Efendi hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve divanının tenkitli metni
XIX. yy. century poet?s Şeyh Hacı Abdullah Ferdi Efendi life?s, production, manner of literature and poet?s collected poems critricism text
  1. Tez No: 271302
  2. Yazar: ŞÜKRAN AVCIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
18. yy. sonları ile 19.yy. başlarında yaşamış olan Şeyh Hacı Abdullah Ferdi Efendi İstanbul'da doğup öğrenimini burada tamamladıktan sonra Manisa'da Müftülük görevi yapmış ve 1857-1858 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.Şeyh Hacı Abdullah Ferdi Efendi'nin Divanı içerik olarak incelediğinde; 295 şiirin yer aldığı görülmektedir. Bu şiirlerden yola çıkılarak şairin hayatı, edebi kişiliği şiir-şair hakkındaki görüşleri ve yaşadığı döneme ait bilgiler bulunmaya çalışılmıştır. Şeyh Hacı Abdullah Ferdi Efendi'nin incelediğimiz Divanının yanı sıra ?Salat-ı Meşişe? adlı mecmua şerhi, ? Mensuh Ayetler? adlı tercümesi, ?Kaside-yi Bur? şerhi gibi eserleri bulunmaktadır.Şeyh Hacı Abdullah Ferdi Efendi kendi döneminde çok fazla üne kavuşmamışsa da edebiyat alanında eserler vererek kültür tarihimiz içerisinde göz ardı edilemeyecek bir şair olarak Divan Edebiyatında yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Şeyh Hacı Abdullah Ferdi Efendi, who lived between at the end of 18 th. century- at the begining of 19 th. century was born in İstanbul and completed his education there, then he worked as a mufti in Manisa and he died in 1857-1858 in İstanbul.When we consider, the contect of his poet?s collected poems, we can see 295 poems in his life, manner of literature, his point of view about poems and poet, informatrion that hi lived could be found the century.Besides the collection of his poems, there were ?Salat-ı Meşişe? as a newspaper, ? Mensuh Ayetler? as a translation, ?Kaside-yi Bur? as a expounding.However he wasn?t so famous in his century, he contributed classical school of poetry as he wrote importent poems.