İstanbul Araştırmaları Enstitüsü SR 000507 numarada kayıtlı şiir mecmuası (İnceleme-metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
The poetry anthology registered under catalogue number SR 000507 at The Istanbul Research Institute (Analysis–text and classification according to MESTAP)
  1. Tez No: 994714
  2. Yazar: TAHMİNA OSMANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Mecmualar, genellikle çok ortaklı, anonim veya belli bir şahıs tarafından derlenmiş, manzum ve mensur parçalar içeren eserlerdir. Çalışmamıza konu olan mecmua, İstanbul Araştırma Enstitüsü SR 000507 numarada Mecmû'a-i Mısra-ı Mübâreke ismiyle kayıtlı bir şiir mecmuasıdır. Mecmuada, genelllikle XII. yy ile XIX. yy arasındaki şairlerden Nizâmį, Mevlânâ, SaǾdî, Hâfız, Câmî, Kemâl Paşa, SâǾib-i Tebrîzî, Şinâsî, Fâmî, Veysî ve Nâbî, Râgıb Paşa, Şeyh Gâlib, EsǾad Paşa, Şerîf Osmân Paşa, Münîb, SaǾîd Molla ve Kâzım gibi Fars ve Türk şairlerin şiirleri bulunmaktadır. XX. yy'dan ise sadece Hûrî mahlaslı bir şairden bir şiir yer almaktadır. Mecmuada 45'i Türkçe, 165'si Farsça ve 2'si Arapça olmak üzere toplam 212 şiir bulunmaktadır. Ancak bu şiirlerin büyük bir kısmında şair adı ya da mahlası belirtilmemiştir. Mecmuada yer alan şiirler, içerik bakımından genellikle tasavvuf merkezli, sembolik ve hikemî bir karakter taşımaktadır. Bununla birlikte Maklûb, Tecnis-i Hattî, Muammâ-yı Sîb, Muammâ-yı Belkıs, Lügâz-ı Âftâb, Sanat-ı Muvassal, Muâmmâ-yı Âsiyâb, Sanat-ı Tarsî Bā Tecnîs, Zü'l-kâfiyeteyn, Sanat-ı Tecâhül-i Ârif başlıkları altında yazılmış söz ile ilgili sanatlardan ve görsel şiirlerden oluşan şiir örnekleri de yer almaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Araştırma Enstitüsü SR 000507 Numarada Kayıtlı Mecmû'a-i Mısra-ı Mübâreke isimli şiir mecmuası önce transkribe edilerek bir metin oluşturuldu. Oluşturulan metin üzerinde bir inceleme yapıldı. Mecmuadaki şiirler, neşredilmiş divanlarda ve çevrimiçi kaynaklarda arandı ve karşılaştırıldı. Nüsha farkı varsa aparatta gösterildi. Metin oluşturulurken şiirlerin Mecmua'daki sırasına uyulmadı; önce Türkçe manzumeler daha sonra da Farsça manzumeler verildi. Elde edilen verilerden hareketle mecmuanın edebî değeri tespit edilmeye çalışıldı. Çalışmanın sonuna MESTAP tablosu eklendi.
Özet (Çeviri)
Mecmuas are compilations that generally consist of poetic and prose texts collected by multiple contributors, anonymous compilers, or a specific individual. The mecmua examined in this study is a poetry anthology registered in the Istanbul Research Institute under the catalog number SR 000507 with the title Mecmûʿa-i Mısra-ı Mübâreke. The anthology includes poems by Persian and Turkish poets who lived mainly between the twelfth and nineteenth centuries, such as Nizâmî, Mevlânâ, Saʿdî, Hâfız, Câmî, Kemâl Paşa, Sâʿib-i Tabrîzî, Şinâsî, Fâmî, Veysî, Nâbî, Râgıb Paşa, Şeyh Gâlib, Esʿad Paşa, Şerîf Osmân Paşa, Münîb, Saʿîd Molla, and Kâzım. From the twentieth century, only one poem by a poet using the pen name Hûrî is included. The mecmua contains a total of 212 poems, of which 45 are in Turkish, 165 in Persian, and 2 in Arabic. However, the majority of the poems do not specify the poet's name or pen name. In terms of content, the poems predominantly reflect a Sufi-oriented, symbolic, and didactic character. In addition, the mecmua features examples of verbal and visual poetry written under titles such as Maklûb, Tecnis-i Hattî, Muammâ-yı Sîb, Muammâ-yı Belkıs, Lügâz-ı Âftâb, Sanat-ı Muvassal, Muammâ-yı Âsiyâb, Sanat-ı Tarsî Bâ Tecnîs, Zü'l-kâfiyeteyn, and Sanat-ı Tecâhül-i Ârif. In this study, the mecmua was first transcribed to establish a critical text, which was then analyzed. The poems were compared with published divans and online sources, and textual variants were recorded in the apparatus. While establishing the text, the original order of the mecmua was not followed; Turkish poems were presented first, followed by Persian ones. Based on the findings, the literary value of the mecmua was evaluated, and a MESTAP table was appended at the end of the study.