Siyasi partilerin halkla ilişkiler çalışmaları ve gecekondular (İstanbul Ümraniye örneği)
Publice relations activities of political parties end slums (The case of İstanbul- Ümraniye )
  1. Tez No: 271321
  2. Yazar: İLHAN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gecekondulasma ülkemizde özellikle 1950'li yıllardan sonra büyük birsorun halini almıstır. Bu sorun sadece büyük kentlerde sehir planlaması,yapılasma, çevre düzenlemesi ve görünümle sınırlı kalmamıs, aynı zamandaburalara göç eden insanların yasamlarını da önemli oranda etkilemistir. Hattaburalardaki yasam tarzları kendi içerisinde bir alt kültür olusturmustur. Buolay sadece bizim ülkemizle de sınırlı kalmamıs hemen her ülkede özelliklede ekonomisi gelismeye elverisli tüm dünya kentlerinde görülmüstür.Türkiye'de gecekondulasma sanayinin gelistiği büyük kentlerde kendisinigöstermistir. Ancak Ankara ve İstanbul'da gecekondulasma varos dediğimizçevre mahalleleri etkilemekle kalmamıs, tüm sehir hayatını etkileyeceksekilde kendini hissettirmistir.Gecekondulasma ülkemizde (Özellikle de büyüksehirlerimizde) 2000yılı ekonomik krizi ile yavaslamıs, 2004 yılında çıkarılan yasalarla da nerdeyedurma noktasına gelmistir. Bu değisim kültürel anlamda da gerçeklesmis vegerek eğitimde gerekse sehirlerin ortak imkanlarından yararlanma noktasındaartık insanlar arasında köylü- sehirli, gecekondulu- medeni gibi ayrım ortadankalkmıstır.Bu çalısmada İstanbul Ümraniye ilçesi örnek alındı. Bu ilçe gerçekanlamda gecekondulasma ile olusan bir ilçe olduğu görülmüstür.. Bu ilçenindört mahallesi de hala gecekondulasmayı fiilen yasayan bölge olduğunugörülmektedir. Ancak burada yasal nedenlerden dolayı yeni yapılasma izniolmadığından yeni gecekondu niteliğindeki konutlar da olusmuyor ama diğermahalleler gibi modernlesme ye de kapalı. Yasal düzenlemelerden sonra bubölgenin alt yapısı tamamlanarak buraların da modern kent yasamı içerisinealınacağı ve gecekondu kavramının geride kalması beklenmektedir.Siyasi partiler gecekondu bölgesine genel olarak oy deposu gözüylebakıyorlar. Burada yasayanların merkezde yasayanlara oranla dahapropagandada daha kolay etkileneceklerini düsünüyorlar. Bu nedenle bubölgedeki halkla iliskiler çalısmaları propaganda içerikli olduğu genelkanaattir. Buna rağmen bölge halkı kendilerini partilerin dikkate almalarındanmemnunlar. İstanbul Büyüksehir ve Ümraniye Belediyesi gecekondubölgelerinin ıslahı ve burada yasayanların yasam kalitelerini artırmak için çokciddi projeler hazırlayıp uygulamaya çalısmaktalar.Anahtar Sözcükler1- Halkla İliskiler2- Yerel Yönetimler3- Kültür4- Siyasi Partiler5- Gecekondu
Özet (Çeviri)
Squattering has become a major problem in Turkey especially sincethe 1950s. It is not only a problem confined to urbanization, construction,environmental development and outlook in metropoles, but it has alsoinfluenced the lives of people who emigrated to such cities. The life styles inthese cities have produced subcultures. This case is not unique to Turkeyand appears in all countries, especially in cities which have a potential foreconomical development.Squattering in Turkey appears in the cities where industry develops.But squattering in Ankara and Istanbul does not only influence suburbs butalso seems to shape the whole city life. Squattering in Turkey (particularly inmetropoles) decelerated after the economical crisis of 2000 and almosthalted after the change in laws passed in 2004. This change showed itselfalso in the cultural sphere, and differences between villager and city dwellerand between suburban and downtowner disappeared in terms of benefittingfrom education and common facilities of city.This thesis has taken Ümraniye as the case study and it seems thatthis district has emerged as a shacktown in its real sense and fourneighborhoods of the district are still experiencing the conditions of being ashacktown. Although squattering seems to have stopped there due tointolerance to new constructions, they are closed to modernization. After therecent legal arrangements, it is expected that these areas will be taken intomodern city life after legal arrangements are made, and consequently theterm squattering will be past.Political parties consider squattering areas as a repository of votesbecause voters in such areas are regarded as an easy target to manipulateby the parties. Accordingly it is clear that PR activities in these areas mostlyconsist of propaganda. Yet, local people seem to be happy with the fact thatthey are taken into consideration by political parties. As seen in this study,Istanbul Metropolitan Municipality and Ümraniye Municipality try to make andapply projects in order to rehabilitate the such areas and improve lifestandards of their habitants.KEY WORDS1- PR (Public Relations)2- Local administrations3- Culture4- Political parties5- Shacktown