Uluslar arası haber ajanslarının Türkiye haberlerinde eşik bekçiliği uygulamaları: Reuters ve AP örneği
Gatekeeping practices of the international news agencies in the news on Turkey: Reuters and AP
  1. Tez No: 271322
  2. Yazar: ZİHNİ OĞUZ AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Türkiye'nin en önemli problemlerinden biri özellikle Avrupa ülkelerinde önyargılardan kaynaklanan olumsuz imajıdır. Bu önyargılar büyük oranda bu ülkelerin basın organlarında çok sık yer alan Türkiye aleyhtarı haberlerden kaynaklanmaktadır. Uluslararası medya Türkiye hakkındaki haberlerini dünyanın önce gelen iki büyük haber ajansı AP ve Reuters'den almaktadır. Dolayısıyla dünya, Türkiye'yi bu iki ajansın gözüyle algılamaktadır.Araştırmamızda bu ajansların 60 gün boyunca Türkiye'den yayına verdiği bütün haberler incelenmiştir. İnceleme sonunda hangi kelime ve kavramların sık kullanıldığı belirlenerek, bu ajansların eşik bekçilerinin genel önyargılarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of Turkey is her negative image especially in the European countries thanks to the prejudice. The prejudice is mostly caused by the western media's choice of news about Turkey, they often prefer to publish the reports against Turkey. International media gets the information about Turkey mostly from two major news agencies, Reuters and Associated Press. Hence the world sees Turkey through the eyes of these two agencies. In this research, 60 days of the output that is related to Turkey by these agencies are analysed. The aim of the work is to establish which words and concepts are mostly used by these agencies and what prejudices the gatekeepers of these agencies have.