Malta-Avrupa Birliği ilişkileri
Malta-European Union relations
  1. Tez No: 271323
  2. Yazar: ÖZLEM ZERRİN KEYVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Malta, İngiltere'den 1964 yılında ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. Bağımsız olmasıyla beraber ekonomik olarak İngiltere'ye olan bağımlılığından vazgeçmek zorunda kalmış ve Ekonomisini toparlamak için herhangi bir ittifaka üye olmasının zorunlu olduğunu farketmiştir. 1970 yılında Malta ile AET arasındaki ilişkilerde Ortaklık Antlaşması ile başlamıştır. 40 yıl boyunca süren ilişkiler sonunda 2004 yılında da Malta, AB üyesi olmuştur. Malta'nın tam 40 yıl üye olmayı beklemesinin arkasındaki en önemli neden Malta'nın sahip olduğu iki partili sistemdir. Muhafazakar Parti, AB yanlısı politikalar takip etmiş ve iktidara geldiği yıllarda AB üyelik başvurularını aktif etmeye çalışmıştır. İşçi Partisi AB karşıtı politikalar takip etmiştir. İşçi Partisi, Muhafazakar Partiden sonra iktidarı her devralmasında üyelik başvurularını askıya almıştır. Malta, AB'ye üyelik başvurularında çeşitli sorunlarla karşılaşmıştır. Malta'nın AB üyeliği deneyimi diğer AB üyesi ülkelere benzememektedir. Malta'nın AB üyeliği başvurularında Malta Avrupalı ve Akdenizli kimliğini bir avantaj olarak kullanmıştır. Malta'nın AB'den birçok ayrıcalık kazanması da bu özelliği sayesinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Malta gained its independence in 1964.With its independence, it had to give up its economical dependence on United Kingdom. This led to an awareness that it should become a part of any union to boast its economy. The relationship between Malta and EEC started with an Association Agreement. After the negotiations, lasting 40 years, Malta became an EU Member in 2004. The most important reason for Malta to wait for the membership for 40 years is its two-party system. The Nationalist Party followed pro-European policies and during its goverment, it reactivated the application for the membership. However, Malta Labour Party followed anti-European policies. During its goverment, it froze the negotiations. Malta in its application to join the European Union has faced a number of difficulties. The experience of Malta to become an EU member is differnt from that of other EU countries. Malta took advantage of its European and Mediterranean identities during its application for membership. Thanks to these identities, Malta has won concessions from the EU.