Siyasal propaganda açısından televizyon haber programları (Örnek olay: 28 Şubat sürecinde Arena programı)
The television news magazines in terms of political propaganda (Case study: Arena program in the period of February 28th)
- Tez No: 271331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BİLAL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Public Relations, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
?Haber?, herhangi bir unsurun propagandasını yapmak isteyenlerce kullanılması tercih edilen öğedir. Çünkü haber, bilgi edinme ihtiyacının ötesinde, bir şeyleri ?duyurmak? amacıyla da kullanılmak istenmektedir. Bu nedenledir ki; devlet, güçlü ve varlıklı kişiler, yöneticiler, şirketler, diktatörler gibi çeşitli egemenler, haberi kendi güçlerini arttırmak için bir araç olarak kullanmak istemektedirler.Bu çalışmada, haber kullanılarak propagandanın nasıl yapıldığı, 28 Şubat sürecini temsil ettiği düşünülen bir tarih aralığı ele alınarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede genel olarak medyaya bakıldığı gibi, özel olarak dönemin etkili haber programı Arena'nın haber seçimi, işleyişi, yapımcısı ve sunucusu Uğur Dündar'ın 28 Şubat sürecinin etkileyenleri ve etkilenenlerine nasıl baktığı da incelenmektedir. Bu amaçla Arena programının 1996-1997 yayın dönemindeki haberlerinin içerikleri incelenmiş, Uğur Dündar'ın Hürriyet gazetesindeki yazıları yorumlanmıştır. Elde edilen diğer bulgular da değerlendirildiğinde, Dündar'ın yazılarının ve onun kararlarıyla şekillenen Arena programının haberlerinin, 28 Şubat sürecini destekleyici etki yaptığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
?News? is an element, which is preferred to use by the ones willing to make propaganda on any thing. Since ?news?, beyond the need for getting information, is also preferred as an instrument for publicizing something. Ruling powers such as public authority, influential and wealthy persons, administrators, companies and dictators use news as a tool to increase their power.Focusing on a time period considered as reflecting February 28th, this study mainly deals with how propaganda was made through manipulating news. Besides an overall assessment on the media, choice and treatment on the news items of the popular TV show ?Arena? of that time, Uğur Dündar?s point of view as the producer and host of ?Arena? on the influential and the influenced persons during February 28th. For this aim; the news content of the Arena between the period of 1996-1997, and the column of Ugur Dündar in the Hurriyet newspaper has been examined and interpreted. In view of all the findings, it is clear that news of Arena program, the content of which is designed by Uğur Dündar and the columns as well, have made an imposing effect on the period of February 28th.