Çift meclis sistemi ve Türkiye (siyaset teorisi ve Anayasa Hukuku açısından bir değerlendirme)
Bicameralism and Turkey (an assesment in terms of political theory and constitutional law)
- Tez No: 271332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı, devlet gücünün sınırlandırılmasında ve denetlenmesinde çift meclis sisteminin Türk siyaset hayatı ve anayasa hukuku açısından bir alternatif oluşturup oluşturmayacağının tartışmasını yapmaktır.Üç bölümden oluşan bu çalışmada, çift meclis sisteminin tarihi gelişmesinden başlayarak bugünkü durumu ele alınmıştır. Federal ve üniter devletler ayrı ayrı incelenmiş, devlet gücünün sınırlandırılması sorunu ile birlikte çift meclis sisteminin nasıl işlediği, avantajları ve dezavantajları da karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.Çift meclis sistemi, Türk siyaset hayatına 1876'da Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk anayasası ile girmiştir. 1921 ve 1924 Anayasalarında yer almayan çift meclis sistemi, 1961 Anayasası ile Cumhuriyet Senatosu olarak anayasal sisteme dâhil olmuştur. 1982 Anayasası ile kaldırılan Senato yerine denetim görevini yapmak amacıyla çeşitli alternatifler öngörülmüştür. Bu alternatifler bugün denetim görevini çeşitli nedenlerle yerine getirememektedirler.Sonuç olarak gerek siyasi katılımın artırılması, gerekse kuvvetler ayrılığı ilkesi anlamında denetim faaliyetinin daha sağlıklı işlemesi için senato kurumunun anayasal bir alternatif olabileceği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to debate whether bicameralism will create an alternative in terms of Turkish Political Life and Constitutional Law or not.In this study consisting of three sections, the current situation of the bicameralism starting from its historical development is considered. And it is debated that how the system of bicameralism is functioning with the problem of limited power of the state. By comparing with eachother the advantages and disadvantages of bicameralism are discussed too.In 1876, bicameralism firstly entered in to Turkish Political Life with the first Constitution of the Ottoman Empire. Bicameralism which isn?t included in 1921 and 1924 Constitutions has been included into the Constitutional system with 1961 Constitution as the Republic Senate. Various alternatives are envisaged with the aim of making the duty of control instead of the Senate removed with 1982 Constitution. Today?s, these alternatives cannot make their duties of control.As a result, it is presented that bicameralism may be a constitutional alternative for both to increase the political participation and to process control activity more healthy in terms of principle of powers separation.