Kamu kaynaklarının etkin kullanımı açısından Kamu İhale Kanununda öngörülen ihale usullerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and assessment of tendering procedures included in the Public Procurement Law in respect to effective utilisation of public resources
  1. Tez No: 271339
  2. Yazar: RIZA CEM ERTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F.NİGÜN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Avrupa Birliği'ne uyum ve kamunun yeniden yapılandırılması çalışmaları ile birlikte kamu alımları alanında güncelliğini kaybetmiş, uluslararası kamu alım düzenlemelerine uyum sağlayamayan Devlet İhale Kanunu yerine Kamu İhale Kanunu 2003 yılından itibaren uygulanmak üzere yürürlüğe konmuştur.Tezimizde ise, yürürlüğe girdiği 2003 yılından günümüze değin geçen süreçte kamu kaynaklarının kullanımında Kamu İhale Kanunu'nun rekabet, saydamlık, eşit muamele ve kamuoyu denetimi ilkeleri çerçevesinde ihale usullerinin etkinliği sağlanması yönünden değerlendirilmesi, etkinliği sınırlandıran düzenlemelerin tespiti ile çözüm önerilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu çerçevede tezimizin birinci bölümünde kamu harcamalarında etkinlik ve verimlilik kavramları hakkında teorik bilgi verilmiş, kanuni düzenlemelerin kamu hizmetlerinin sunumu üzerideki etkisi değerlendirilmiştir.İkinci bölümde ise günümüze kadar uygulanan ihale kanunları hakkında bilgiler verilmiş, Devlet İhale Kanunu'ndan, Kamu İhale Kanunu'na geçiş nedenleri belirtilmiş, Kamu İhale Kanunu'na kaynaklık eden uluslararası kamu alım düzenlemeleri ile Avrupa Birliği Kamu Alım Direktifleri hakkında bilgiler verildikten sonra Kamu İhale Kanunu ile getirilen yenilikler ifade edilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise Kamu İhale Kanunun kapsam,ve istisnalarda dikkate alınarak, ihale usullerinin, rekabet, saydamlık, eşit muamele ve kamuoyu denetimi açısından değerlendirilmesi yapılmış söz konusu ilkelere uyum sağlayamayan düzenlemeler hakkında bilgi verildikten sonra Kanunun, kamu kaynaklarını tam olarak kapsayamaması, istisnaların çokluğu ve sürekli artırılması, ihale usulleri ile istekli seçimi konusunda idarelere çok geniş takdir yetkileri verilmesine rağmen, takdir yetkilerinin denetiminin son derece sınırlandırılmasının kamu alımlarında rekabet, eşit muamele ve kamuoyu denetimi ilkelerine engel olması nedenleriyle kaynak kullanımında etkinliği sağlayamadığı sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Kelimeler1- Kamu Kaynakları2- Kamu İhaleleri2- İhale Usulleri4- Rekabet5- Etkinlik
Özet (Çeviri)
In parallel with harmonisation with the European Union and the effort on the restructuring public sector the State Procurement Law which had lost its currency in public procurement and was not compatible with international procurement regulations in public sector was replaced by the Public Procurement Law which was put into effect in 2003.In the thesis it?s aimed, in the period from 2003 when the Law was put into effect to now, to evaluate, in utilisation of public resources and in the framework of competition, transparency, equal treatment and public auditing principles, scope, exceptions of the Public Procurement Law and the function of it in the effectiveness of the tendering procedures; to assess the provisions which may limit the effectiveness and to present some recommendation on it..In this context the first chapter of the thesis presents some theoretical information on the effectiveness and efficiency in public expenditures and evaluates the effect of legal arrangement on supply of public services.The second chapter provides information on the previous procurement laws, explains the reasons in replacement of the State Procurement Law by the Public Procurement Law, international public procurement regulations and the European Union Public Procurement Directives which the Public Procurement Law is based on and finally the amendment in the Public Procurement Law has brought along.In the third and the last chapter having assessed the Public Procurement Law in terms of its scope, exceptions, tendering procedures, competition, transparency, equal treatment and public auditing and presented information on the regulations which are not comply with these principles, it?s reached the conclusion that since it does not cover all public resources, there are too many exceptions and still increasing, it gives to the public administration great deal of discretion mandate in selection of tendering procedures and tenderers, on the contrary it limits the auditing in discretion mandate and it hinders competition, equal treatment and public auditing in public procurement the Public Procurement Law has not provided effectiveness in resource management.Key Words1-Public Resources2-Public Procurement3- Tendering Procedures4-Competition5-Effectiveness