Kurumsal yönetim ve şirket nakit tutuşuna etkisi: Bir dinamik panel veri analizi
Corporate governance and cash holding decisions of firms: A dynamic panel data analysis
- Tez No: 271340
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İşletme aşırı tutarda nakit bulundurduğunda, yöneticiler kendi çıkarlarını gerçekleştirirler ve firma değerinin maksimizasyonu engellenir. Yasalar yatırımcıları iyi koruduğunda, yönetici ve yatırımcı arasında beklenen temsilci maliyetleri düşük ve dışsal finansmana ulaşmak daha kolay olacağından, firmalar daha az nakit tutatcaklardır. Diğer yandan, yasaların hissedarları iyi korumadığı ülkelerde, sahiplik yoğunlaşması artarak kurumsal yönetim mekanizması fonksiyonunu yerine getirmektedir. Yatırımcıların iyi korunmadığı ülkelerde, sermaye piyasaları gelişmediğinden, işletmelerin ek fon ihtiyacının işlem maliyetlerini yükseltmektedir ve işletmelerin daha fazla nakit tutmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada 10 adet gelişen piyasadan 1168 işletme verisiyle 1991?2008 döneminde, işletmelerin bulundurdukları nakit düzeyini etkileyen faktörler dinamik panel veri analizi ile tahmin edilmiştir. Bu çalışma, gelişen piyasalarda kurumsal yönetim könularının önemi üzerine odaklanmıştır. Çalışmaya, mülkiyet yoğunluğu, hissedar ve borçveren korunma seviyesi gibi yasal ve kurumsal özellikler dahil edilmiştir. Çalışmanın bulguları, mülkiyet yoğunluğunun ve yatırımcı korunmasının işletmelerin nakit dengelerini negatif etkilemesi konusunda güçlü istatistiksel kanıtlar sağlamaktadır. GMM analiz sonuçlarına göre, işletmelerin nakit dengelerinde dinamik etkiler önemlidir. Likit varlıklar, kaldıraç ve maddi duran varlık yatırımları nakit düzeyini negatif etkilerken, nakit akışları pozitif etkilemektedir. Şaşırtıcı biçimde yatırım fırsatları olan firmaların teoriyle ters biçimde daha fazla nakde sahip oldukları bulunmuştur. Türkiye, Yeni Zelenda, Hindistan ve Arjantin'deki işletmelerin, hedef nakit düzeylerine oldukça hızlı ulaştıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
When a company holds excessive cash, managers exhibit their self-interest and maximisation of firm value is hindered. When laws protect investor well, agency costs which is expected between manager and investor are low and firms hold less money because obtaining external capital is easy. On the other hand, ownership concentration fulfils function of corporate governance mechanism by increasing in countries where laws do not protect investors well. Capital markets are not well developed in countries with poor shareholder protection. This implies that the transactions costs of raising additional funds are higher, and firms may respond to this by holding higher cash balances. In this study, 1168 companies? data from 10 emerging markets and the determinatives of cash which companies have in the term of between 1991 and 2008 were estimated by using dynamic panel data analysis. This study focus on the importance of corporate governance issues. However, legal and institutional characteristics such as ownership concentration, degree of shareholder and creditor protection are included in empirical analysis. There is a strong support that ownership concentration(mlkiyetyog) and investor protection exerts a negative impact on cash holdings of firms. According to outcomes of GMM analysis, the dynamic effects are important in the determination of firms? cash holdings. Whereas, liquid assets, leverage and capital expenditures affect negatively the the cash balances and cash flows of firms have positive impact on their cash holdings. Surprisingly, the companies, which have an opportunity to invest, have more cash in contrary to theory. It is found out that, firms in Turkey, New Zealand, India and Argentina reach rapidly to the target cash level.