Gençlik grup folkloru ve kültürel mekân: Ankara Kızılay semtinde iki pasaj örneği
The youth group folklore and the cultural space: Two samples of passages at Kızılay district of Ankara
  1. Tez No: 271354
  2. Yazar: ESİN MERCİMEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
?Gençlik Grup Folkloru ve Kültürel Mekân: Ankara Kızılay Semtinde İki Pasaj Örneği? adlı bu çalışmada, Ankara'nın Kızılay semtinde faaliyet gösteren pasajlardaki ürünlerden hareketle, 2009 yılı içinde Ankara'da görülen gençlik kültürü araştırılmaya çalışılmıştır. Pasajlarda satılan ürünlerin kökenleri incelenmiş, ne anlam taşıdıkları saptanmaya çalışılmıştır.Gençlerin beğenileri doğrultusunda sergilemiş oldukları imajlar üzerinde durulmuş, bunların gençlik altkültürleriyle ilişkisine değinilmiş ve bu imajları yansıtan ürünlerle pasajlarda satılan ürünler arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca gençlerin beğenileri ve değer yargıları ve toplumsallaşma süreçlerinde etkili olan unsurlar tespit ederek, toplumsal değişmenin yönü ve nedenleriyle ilgili de çıkarımlar yapılmıştır. Buna göre gençlerin kimlik arayışı içinde oldukları, yabancı kaynaklı kültürlerin ve özellikle imaj yaratırken, ABD kökenli gençlik altkültürlerinin özelliklerini model aldıkları tespit edilmiştir. Bunun içinde, hem pasaj çalışanlarına hem de 14?23 yaş aralığındaki gençlere anket, mülakat ve gözlem tekniği uygulanmış, ankette yer alan veriler SPSS programı uygulanarak tablo halinde özetlenmiştir. Diğer çıkarımlar da yazılı olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study named as ?The Youth Group Folklore and The Cultural Space: Two Samples of Passages at Kızılay District of Ankara" the youth culture seen at Ankara in 2009 was investigated by using the products which were sold at passages of Kızılay, District of Ankara. Also, the origins of the products were investigated and tried to determine what the meanings are.The exhibited images in line with the tastes of young people were emphasized, the relationship between these images and youth culture are addressed and the relationship between the products reflecting the images and the products sold at the passages were tried to reveal. In addition, tastes and values of young people and the factors that influence the socialization process are detected, and then the inferences made about the direction and the causes of social change. Accordingly, the points, young people are in search for their identity and the features of foreign-source cultures are taken model, have been identified. Especially the youth cultures, the United States origin, are taken model while creating images. To do this, survey, interview and observation techniques have been applied to the staff of passages and young people in the range of 14-23 years old. The survey data were implemented in SPSS program and were summarized in the table. Others results were expressed in writing.