Yabancılar Hukukunda göçmenler
Immigrants in the Aliens Law
- Tez No: 271353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uluslararası uygulamanın aksine Türk hukukunda göçmen kavramı farklı bir anlama gelmektedir. Göçmen, bir ülkeyi terk edip, yerleşmek niyetiyle bir başka ülkeye giden kişileri ifade etmektedir. Elbette, göç alan ülke için yabancı statüsüne sahip olan göçmenler, Türk hukukunda İskân Kanunu kapsamında ise özel bir statüye sahip olmaktadırlar. Bu durumda yabancılar hukuku açısından göçmenler, ?Türk soylu olmayan göçmenler? ve ?Türk soylu göçmenler? olarak bir ayrıma tabi tutulabilir.?Türk soylu olmayan göçmenler?, yabancı statülüdürler. Bu göçmenler, Türkiye'ye girişleri, seyahat ve ikametleri ve Türkiye'de çalışmaları konusunda yabancılara uygulanan yasal mevzuata tabidirler.?Türk Soylu Göçmenler? ise, İskân Kanunu ve diğer yasal mevzuat gereğince farklı bir statüye sahiptirler. Bu tür göçmenlerin, ülkeye giriş, seyahat ve ikametleri hususunda diğer yabancılar karşısında ayrıcalıklı olmakla beraber, bu tür göçmenlerin Türk Vatandaşlığına geçmeleri de daha kolaydır.
Özet (Çeviri)
Unlike the concept of Turkish immigrants in the application of international law has a different meaning. Immigrants, a country to leace and go to another country with the intention of placing the person who is expressing. Of course, immigrants who have the status of foreign immigrants for the country, Turkish law is under the Settlement Act are having a special status. In this case, in terms of legal immigrants, foreigners, ?non ? immigrants of Turkish nobles? and ?noble immigrant Turkish as? can be subjected to discrimination.Turkish immigrants are not noble? awkward alien status. These migrants entered Turkey, travel and reside in and work in Turkey are subject to legal regulations applied to foreigners.“Immigrants of Turkish nobles”, then under the Housing Act and other legislation have a different status. This type of immigrants enter the country, travel and residence of alliens in the face of other privileged matters, although these types of immigrants to the Turkish Citizenship is easier to pass.