Fahir Onger'in hayatı, sanatı ve eserleri
Life, art and works of Fahir Onger
- Tez No: 271362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışmamızda toplumcu gerçekçi bakış açısına uygun olarak eleştiri, inceleme,deneme ve kitap tanıtma yazıları kaleme alan Fahir Onger'in yazılarını, edebî fikirleri doğrultusunda incelemeye çalıştık. Bunun yanında Fahir Onger'in yazı hayatının ilk edebî mahsulleri sayılabilecek hikâyelerini de değerlendirdik.Üç bölüm halinde düzenlediğimiz çalışmamızın ilk bölümünde Fahir Onger'in hayatını inceledik. İkinci bölümde ise öncelikle edebî kişiliğini, bu kişiliğin oluşmasında etkili olan faktörleri, eleştirmenliğinin, denemeciliğinin ve hikâyeciliğinin özelliklerini ele aldık. Ayrıca bu bölümde, Fahir Onger'in inceleme, eleştiri, deneme ve kitap tanıtma yazıları doğrultusunda edebî fikirlerini de ortaya koyduk. Fahir Onger'in basılmış tek müstakil eseri olan Bugünkü Şiirimiz adlı antolojisinin tanıtımına da bu bölümde yer verdik.Çalışmamızın son bölümünde ise Fahir Onger'e ait altı hikâyenin ayrıntılı bir şekilde değerlendirmesini yaptık. Fahir Onger'in hikâyelerinin birer hikâye denemesi olmaktan öteye geçemediğini ve edebî yönden başarılı olduklarını söylemenin yanlış olacağını belirtmek gerekir. Bu nedenle, yazarın hikâyeciliği, eleştirmenliğinin çok gerisinde kalmıştır denilebilir. Onger'in denemelerinde ise eleştirel tutumunu sürdürdüğünü anlamak mümkündür.Fahir Onger, yazı hayatının ilk dönemi olarak adlandırabileceğimiz 1940-1955 yılları arasında kaleme aldığı inceleme, eleştiri ve tanıtma yazılarında toplumsal gerçekçiliğin tüm özelliklerine sadık kalmıştır; ancak bu doğrultuda kimi zaman öznel yorumlarda bulunmuştur. Eleştirmen, yazı hayatının ikinci döneminde ise (1965 -1971) yorum ve değerlendirmelerinde daha nesnel ve sistemli bir tutum izlemiştir.Fahir Onger, eleştiri ve incelemelerinde yazarın/şairin dünya görüşüne, insanı ele alış biçimine ve eserinde ortaya koyduğu özgünlüğe oldukça önem vermiştir.Anahtar Sözcükler1. Fahir Onger2. Toplumcu Gerçekçi3. Eleştiri4. Hikâye5. Toplum ve İnsan
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the writings of Fatih Onger, who wrote critiques, features, essays and reviews within the point of view of Social Realism, in the light of his literary thoughts. Moreover, stories which may be called as the first literary works of Fahir Onger are analyzed.In the first part of our study, we have studied the life of Fahir Onger. In the second part, we have dealt with his literary figure; the effective factors forming this figure; the features of his critics, essay writings, and story telling. In addition, we have mentioned Fahir Onger?s literary ideas through his works and gave information about his only published work, an anthology called ?Bugünkü Şiirimiz?. Finally the last part has included the detailed analysis of a story written by Fahir Onger.It should be noted that the stories of Fahir Onger were just attempts to create stories and it may be wrong to call them successful from the literary point of view. Therefore, it may be said that the writer?s storytelling fell behind his critiques. The essays of Onger; however, reflects his critical attitude.Fahir Onger adhered to all of the characteristics of Social Realism between 1940-1955, the first period of his literary life, though he sometimes made subjective comments on this approach. In his second period of literary life (1965 ? 1971), the critic had a more objective and systematic attitude towards his comments and analyses.In his critiques and studies, Fatih Onger gave great importance to the world view of the writer / poet, their way of dealing with human and the originality of their works.Key Words1. Fahir Onger2. Social Realist3. Criticism4. Story5. Society and Human