Esenboğa Hava Limanı'nda farklı birimlerde çalışanların stres düzeylerinin iş tatmini üzerine etkisi
The effect of employees? stress level on job satisfaction who are working in different departments of Esenboğa Airport
  1. Tez No: 271363
  2. Yazar: BURCU CANİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanları olumsuz yönde etkileyen stres faktörlerinin belirlenmesi ve stresin iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesidir.Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölüm stres ve iş tatmini kavramlarının açıklandığı teorik kısımdan oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise çalışanların stres düzeylerinin iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla bir kamu kurumunda yapılan araştırmaya yer verilmiştir.Araştırmanın amacına uygun olarak 3 bölümden oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. İlk bölüm, çalışanların demografik özelliklerine ilişkin (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve çalışma süresi) sorulardan oluşmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümü, çalışanların stres düzeyini belirlemeye yönelik örgütsel stres kaynaklarına ilişkin 38 önermeden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm ise çalışanların iş tatmini düzeyini belirlemeye yönelik iş tatmini boyutlarına ilişkin 18 önermeden oluşmaktadır.Araştırmaya Ankara Esenboğa Hava Limanı'nda Hava Trafik, Hava Enformasyon ve Hava Muhabere birimlerinde vardiyalı olarak çalışan 155 kişi katılmıştır. Araştırma sonuçları, SPSS 12,0 programında yer alan, değişkenlerin özelliğine göre frekans dağılımı, korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucuna göre çalışanların stres düzeyi ile iş tatmini arasında anlamlı ve ters yönde bir ilişki vardır; stres düzeyi arttıkça iş tatmini azalmaktadır. Ayrıca birimler arası yapılan karşılaştırmalar sonucunda, hava trafik kontrolörlerinin stres düzeylerinin diğer birimlere göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Sonuçlar beklentilere uygun şekilde çıkmıştır. Ayrıca, demografik özellikler ile çalışanların stres ve iş tatmini düzeyleri arasında da bir ilişki bulunamamıştır.Anahtar Kelimeler1-Stres2-İş tatmini3-Stres kaynakları4-Çalışanlar5-Hava trafik kontrolörleri
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the stress factors that affect employees negatively and is to investigate the effect of stress on job satisfaction.This study composed of three main parts. First and second parts consist of theoretical framework which explains the concepts of stress and job satisfaction. In the third part, a survey aiming to identify the effect of employees? stress levels on job satisfaction in a public organization is examined.Related to the aim of this study, a questionnaire consisting of four parts has been prepared. The first part includes questions about the demographic variables of the employees (age, gender, marital status, education and working period). The second part of the questionnaire consists of 38 statements related to organizational stress resources to determine employees? stress level. The third part is composed of 18 statements related to job satisfaction dimension to specify employees? job satisfaction level.The survey carried out with 155 employees working in shifts at Air Traffic, Air Information and Air Communication departments of Ankara Esenboğa Airport. The research results were evaluated by using frequency spectrum according to variables? feature, the correlation analysis, Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis H test which are involved in SPSS 12.0 software.The results of application showed that there is a negative relationship between employees? stress level and job satisfaction, that is, an increase in stress level decreases job satisfaction. In regard to the comparison between departments, the significantly high stress level of air traffic controllers has been observed. These findings are in line with the expectations. In addition, a relationship between demographic variables and employees? stress level and job satisfaction level has not been found.Key Words1-Stress2-Job Satisfaction3-Sources of stress4-Employees5-Air Traffic Controllers