Topkapı Sarayı Müzesi H.2165 No.lu albümün minyatürleri
  1. Tez No: 27137
  2. Yazar: EROL KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
ii ÖZET Hat denilen güzel yazıların, tezhiplerin, desen ve minyatürlerin içinde toplandığı albümler dönemin beğenisini yansıtan“bir sanat, kolu olarak karşımıza çıkar. Topkapı Sarayı Müzesi Kitaplığında çeşitli devirlerde yapılmış minyatürlü 45 albüm bulunmaktadır. Bu albümlerden biri de bugüne kadar üzerinde durulmayan H.2165 numara ile kayıtlı bulunan albümdür ve bu tezin konusudur. K.216 5 no.lu albüm Osmanlı ve İranlı sanatçıların tezhip, hat, desen ve minyatürlerini içerir. 33.2 x 21.4 cm. boyutlarında 70 yapraktan oluşmuştur. Albümde talik hatla yazılı Türkçe metin okutulmuş ve bu metinden hare ketle albüm belirli bir döneme yerleştirilmiştir. Türkçe metin Sultan III. Mehmed dönemi seferlerini konu alır. Sultan III. Mehmed1 e övgü dolu bu metin, minyatürlerle bir konu bütünlüğü göstermez. Mürekkepli fırça ve minyatür tekniğinde 84 resim albümü süsleyici niteliktedir. Tek fi gür tasvirleri, içki içenler, sevgililer, av sahneleri ve hayvan tasvirleri resimlerin başlıca konularıdır. Minya türlerden yedisi imzalıdır. Bunlardan ikisi Bihzad atıf imzasını taşır. Diğer beş imza, Muhammed Kasım el-Tebrizî, Habibullah, Beytullah, Aka Rıza ve Rıza-i Abbasi'nin isim lerini verir. Bir desen ise İslâm resim sanatının ünlü nakkaşı Bihzad' a aittir. İki resim 15. yüzyılın 3. çeyreğine, bir resim 16. yüzyılın ilk çeyreğine, diğerleri 16. yüzyılın ikinci yarısı ve özellikle sonlarına aittir.Albümde yazılı Türkçe metin, minyatür ve albümün sonundaki Sultan Mehmed' e ait ”bir mühür "birlikte değerlen dirildiğinde, H.2165 no.lu albümün III. Mehmed için hazır landığı anlaşılmıştır. iii
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Albums in which calligraphy, design and miniatures were gathered appear as an art form reflecting the taste of the era. Topkapi Palace Museum Library fortyfive albums with miniatures of various periods. One of the albums with inventory number H.2165 has not been studied before and therefore, is the topic of this thesis. The album H.2165 contains calligraphy, illumination, drawings and miniatures of Ottoman and Persian origin. It consists of 70 folios of 33.2 x 21.4 cm. The Turkish text written in talik calligraphy was studied for this thesis and the album was dated to a certain era. The text is about the campaigns of Sultan Mehmed III period and praises the Sultan. The text however, is insufficent to complete the topic with miniatures. There are 84 pictures to decorate the album with the technique of miniature and brush- in- ink. Main topics of the pictures are single figures, drinkers, lovers, hunting scenes and animals. The signature of the artist can be seen in only five of them, two of which carries the attributed name of Bihzad. Other five signatur es of the artists are Muhammed Kasım el Tebrizî, Habibullah, Beytullah, Aka Rıza and Rıza- i Abbasi. One of the drawings is created by Bihzad who is one of the artists of Islamic art. Two drawings belong to the third quarter of the 15th century, one drawing belongs to the first quarter of the 16th century and the others belong to the second half of the 16th century and especially to the end of it.Evaluating of the text, miniatures and the seal of Sultan Mehmed III together with the miniatures shows that alhum H.2165 was obviously prepared in the era of Sultan Mehmed III.