Kırgızlar'ın sosyal ve kültürel hayatı
  1. Tez No: 27138
  2. Yazar: YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Kırgızlar, Orta Asya'nın kuzeyinde Yukarı Yenisey nehri dolaylarında, bugünkü Rusya Federasyonu'nun Sibirya Bölümü' nün kuzeyinde yaşamakta olan bir Türk kavmidir. Kırgızlar 'dan tarihte ilk defa M.Ö. III. yüzyılda bahse dilmektedir. Öncelikle balıkçılık ve avcılıkla hayatlarını sürdüren Kırgızlar, sonraki dönemlerde hayvancılık, tarım, ticaret ve maden işçiliği ile de uğraşmışlardır. Kırgızlar son derece savaşçı bîr karaktere sahiptirler ve komşu kavimlerle sürekli bir mücadele halindedirler. XIII. yüzyıla kadar olan süre zarfında Yenisey nehri bölgesinde yaşayan Kırgızlar, dönem dönem Ötüken Bölgesi'ne de sahip olmuşlardır. XVT. yüzyılda İslamiyeti kabul eden Kırgızlar, XVIT. yüzyılda Rus işgali allına girmişlerdir. Daha sonra Kazak topluluğunu oluşturan kavimlerden biri olan Kırgızlar, mevcudiyetlerini bugün de sürdürmektedirler. Kırgızlar, tarihleri boyunca XTTT. yüzyıla kadar, sırasıyla Usun (Wu-sun), Hsiung-nu, Köktürk, Sır-Tarduş, T'ang, Uygur, kitan, Moğol ve Yüan'ların hakimiyeti altında yaşamışlardır. Bıraktıkları arkeolojik buluntular dan ve çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre, Kırgızlar, birbirlerine son derece bağlı, dışa kapalı bir toplum oluşturmuşlar ve dış tesirlerden her dönemde korun-masını bilip, kültürlerini korumuşlardır. Kırgızlar' la ilgili zengin kaynaklar yoktur. Kendilerinin yazılı kaynakları olan balballarda da toplum hayatı ve kültürleri hakkında olan fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple, Kırgızlar'la ilgili, bilgilerin tamamına yakını komşu kavim ve devletlerin kaynaklarından elde edilmektedir. Bu sebeple, Kırgızlar'a dair araştırmalar diğer bütün Orta Asya'da yaşayan Türk kavimleri ile ilgili araştırmalardan çok daha azdır. Kırgızlar'da devlet yönetimi hakkında söz etmek güçtür. Bunların devlet yönetimi hakkında elimizde ayrıntılı bilgiler mevcut değildir. Nasıl bir kültüre sahip oldukları da tam açıklığa kavuşmamıştır. Tezimizin amacı, Kırgızlar'la ilgili soru işaretine bir ölçüde de olsa açıklık getirmektir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Kirghizes, now living around the Yenisey River, north of the Central Asia which is presently northern section of the Siberian land of Russian Federation, are a Turk tribe» The history narrates Kirghizes, first time, liven in the Illrd» Century, 8C = In the beginning Kirghizes sustained their living by fishing and hunting, later on engaged in animal husbandry, agriculture, trade and mining works» Kirghizes posses the warlike characteristics and they have been constantly in fighting with neighboring tribes. Kirghizes, living around the Yenisey River until the Xlllth» Century gradually occupied the ötügen Area» Kirghizes, accepting the Islam religion in the course of the XVI th Century, came under sovereignty of Russians in the XVI I th Century. Kirghizes who was one of the tribes constituting the Kazak society has sustained their living until the present time. Until the Xlllth Century Kirghizes were under the sovereignty of Usun (Uu- sun), Hsiung- nu, Köktürk, Sir- Tardus-, T'ang, Uygur, Kitan, Mongols and Yuan's. Based on the information we have obtained from archaeologicalİV excavations and various sources Kirghizes were the people attached to each other very strongly and not open to world5 and protected themselves against outside interference and kept their own cultures» There exists no abundant sources. The Balfaals which were their written sources have no detailed information regarding their social life and cultures» Because of that almost all the information with respect to Kirghizes has been obtained from the sources of neighboring tribes and states and as a consequence 5 the researches made regarding Kirghizes are less than the researches made for tribes living in the Central Asia. It is very difficult to talk about the state- administration with Kirghiz people» We have no certain information concerning their state administration concept» The type of their culture could not be clarified explicitely. The purpose of our thesis is to bring a clarification at the level as much as we can do to the question with regard to Kirghizes»