Design of a fully automated flexible PCBA rework system using systematic design techniques
Sistematik tasarım tekniklerini kullanarak esnek PCBA tamir sisteminin tasarımı
- Tez No: 271391
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Farklı boyutlardaki çok değişik elektronik ürünler, yüzeye yapışık ileri düzey elektronik devre elemanları ile devre kartlarının birleşiminden oluşan baskı devre kartlarının ürünlere bütünleşmesiyle tasarlanır. Büyük devre kartlarına ve yüzeye yapışık elemanlara sahip olan kartların el veya yarı otomatik tamir aletleriyle tamiri başarılı sonuçlar vermektedir. İleri seviyede yüzeye yapışık elemanlar ve yüksek yoğunluktaktaki kartlardan oluşan daha küçük ürünlerin el veya yarı otomatik aletlerle tamiri kolayca gerçekleştirilemiyor olup başarısızlığa mahkûmdur. İleri düzeyde yüzeye yapışık elemanlar barındıran baskılı devre kartlarının tamiri ancak tam otomatik ve esnek tamir sistemleriyle mümkün olabilir. Bu sistemin tasarımı sistematik tasarım tekniklerini kullanılarak yapılmalıdır.Sistematik tasarım tekniklerini kullanılarak böyle bir tam otomatik esnek deve kartı tamir sistemin geliştirilmesi teknik ve ekonomik olarak mümkün görüldü.
Özet (Çeviri)
Many various electronic products having different sizes are currently produced by the use of printed circuit board assemblies (PCBAs) that are assembled using surface mount IC packages and printed circuit boards. As with bigger products which are assembled with the use of PCBAs with bigger IC packages and printed circuit boards, the rework process that is carried out manually or with the use of semi-automated devices can be successful. Smaller electronic products such as mobile phones, computers, watch modules, smart cards, etc which involve PCBA with miniaturized advanced type surface mount components (SMCs) and high density boards, the rework process is not easily carried out manually or with the use of semi-automated devices and is prone to unsuccess. The rework of such SMCs can only be possible with fully automated flexible rework system. The design of such a system must be achieved by the systematic design methods or tools, taking into account all phases of a design process.Development of such a fully automated flexible PCBA rework system using systematic design techniques was found to be technically and economically possible.