Mezopotamya kavimlerinde sosyal ve ekonomik hayat (Sumer-Babil-Asur)
Social and economic life in mezopotamia tribes (Sumer-Babel-Ashur)
- Tez No: 271390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tezimizin konusunu oluşturan Mezopotamya'daki Sosyal ve Ekonomik hayatı değinirken, hukuk ve iktisat alanında yazılmış vesikalardan faydalanarak, mevcut kanunlar, kanun yerine geçen reform talimatnameleri, kira mukaveleleri, hesap listeleri, borç mukaveleleri, ticari antlaşma metinlerini inceleyerek sosyal ve ekonomik hayatı açıklamaya çalıştık. Sosyal hayatı yaşanabilir hale getirmek için ilk düzenlemeleri yapan ve bunu hayata geçiren ilk reformcu Kral Urukagina'dır.(M.Ö. 2350) Bunu Ur-Namnu kanunları, Ana itti?u kanunu, Lipit İ?tar kanunu, E?nunna kanunu, Hammurabi kanunu, Ammi-Şaduqa kanunları Orta Asur kanunları, Yeni Babil kanunu oluşturur.Araştırmamızın birinci bölümünde Sumer-Akad, Babil ve Asur dönemi sosyal yaşamı, toplumsal hayatı ve toplumun en küçük yapı taşı olan Aile hayatı üzerinde durmaya çalıştım. Aile hayatını da incelerken de en çok karşılaştığımız evlenme, boşanma, miras ve evlatlık alma gibi konuları da alt başlıklar halinde ele aldım. Bu başlıkları araştırmamıza eklerken de mevcut kanunları inceleyip, ardından Sumer, Akad, Babil ve Asur'un zamanla birbiriyle etkileşimini, kültürel yakınlaşmayı ve mirasını kanunlar çerçevesinde açıklamaya çalıştım.Araştırmamızın ikinci kısmında ise incelemiş olduğum devletlerin ekonomik faaliyetlerini ele aldım. Bunu da ziraat, hayvancılık, madencilik ve ticaret safhasında alt başlık olarak inceleyip araştırmamıza bir bütünlük kazandırdım.
Özet (Çeviri)
When mentioning our thesis subject which is formed by social and economical life in mesopotamia, we tried to explain social and economic life by researching trade pack texts, dept contracts financial records, renting contracts, reform regulations booklets which can be accepted as a law, present laws and writings about law and economics. Sumerians were the first ones who showed the first written examples of their effort in living in an order in society. King Urukagina, who arranged and practised social life in order to make it be able to be lived, was the first reformer. (B.C 2350) It is formed by Ur-Nammu laws, Ana Itti?u law, e?nunna law,Hammurabi law, middle Asur law, new Babylon law, Ammi-Şaduqa lawsI tried to mention Sumer-Akad, Babylon and Assyrion period?s social life and society?s family life in the first part of the research. I mentioned the subjects such as marriage, devorcement, herritage and adopting child while researching family life. I tried to explain cultural closeness and herritage within the laws which are interacted eachother in a time withSumer, Akad, Babylan and Assyrian.I mentioned on the economical activities of the states that I have studied in the second part of the research. I have also studied agriculture, stock raising, mining and trade as subtitles.